Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Kozłek – właściwości lecznice i zastosowanie

Kozłek – najważniejsze informacje

Kozłek lekarski inaczej zwany walerianą jest powszechnie znany jako środek na uspokojenie. Można spotkać go na terenie całej Europy i Azji. Wyjątek stanowią strefy pustynnymi oraz arktycznymi. W Polsce jest niezwykle pospolity. Warto jednak znać jego dodatkowe prozdrowotne właściwości. Wykazuje on działanie poprawiające sen, łagodzące dolegliwości związane z miesiączką oraz zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto warto go stosować w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jest to ziołem od lat wykorzystywanym w medycynie ludowej oraz konwencjonalnej. Surowcem leczniczym są korzeń oraz podziemne łodygi, czyli inaczej Mają one przede wszystkim działanie „wyciszające” organizm w stanach łagodnego napięcia nerwowego i przy trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym. Warto mieć na uwadze, że jakość produktów z walerianą bezpośrednio zależy od ich rodzaju. Można wyróżnić preparaty alkoholowe i wodne. Wyciągi alkoholowe charakteryzują się skuteczniejszym działaniem ze względu na rodzaj składników aktywnych. Olejek eteryczny oraz walepotriaty lepiej rozpuszczają się w alkoholu stąd też wyższa jakość tych preparatów.

Waleriana kwiaty

Możliwe zastosowania

  • Działanie uspokajające i wspomagające dobry sen,
  • Działanie na układ trawienny,
  • Łagodząco w okresie miesiączki,
  • Kozłek lekarski w kosmetyce,
  • Wspomagająco w leczeniu układu moczowego,
  • Kozłek lekarski wspomagająco w leczeniu łupieżu.

Działanie uspokajające i wspomagające dobry sen

Waleriana jest składnikiem powszechnie znanym z właściwości nasennych. Dodatkowo działa uspokajająco. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu wpływowi kozłka na ośrodkowy układ nerwowy. Obniżenie jego aktywności wpływa na zmniejszenie uczucia niepokoju, napięcia mięśni. Preparaty zawierające walerianę wywołują stan odprężenia psychicznego zmniejszając jednocześnie poziom stresu, uczucie zdenerwowania oraz napięcia.

Preparaty z kozłka wpływają również korzystnie na bezsenność. Osoby zmagające się z problemem zasypiania, szczególnie takim powodowanym przez stres, powinny się zainteresować jego suplementacją. Ponadto wpływa on znacząco na poprawę jakości snu.

Działanie na układ trawienny

Medycyna ludowa wykorzystuje właściwości waleriany w leczeniu chorób układu moczowego oraz trawiennego. Wykorzystywane jest tutaj jej działanie rozkurczające mięśnie gładkie.

Łagodząco w okresie miesiączki

Waleriana wykazuje działanie rozluźniające mięśnie gładkie. Z takich mięśni zbudowana jest między innymi macica. Dzięki takiemu działaniu możliwa jest redukcja bólu miesiączkowego. Wykazuje również działanie uspokajające. Jest to szczególnie pomocne dla osób cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Sprawdza się również w okresie menopauzy.

Kozłek lekarski w kosmetyce

Wyciągi z kozłka lekarskiego sprawdzą się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Wykazują działanie tonizujące. Można ich użyć również do kąpieli odprężających.

Kozłek lekarski wspomagająco w leczeniu łupieżu

Aktualnie kozłek lekarski stosowany jest w leczeniu łupieżu. Waleriana wykazuje też korzystny wpływ we wspomaganiu leczenia dermatoz oraz w przypadku łojotoku.

Wspomagająco w leczeniu układu moczowego

Osoby cierpiące na kamicę nerkową powinny sięgnąć po preparaty zawierające wyciągi z kozłka. Dzięki działaniu moczopędnym wykazują one właściwości wypłukiwania kamieni z dróg moczowych. Ponadto działają korzystnie w zakażeniach i zapaleniach układu moczowego.

Skutki uboczne stosowania kozłka lekarskiego

Regularne i długotrwałe spożywanie waleriany może spowodować:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia wzroku,
  • palpitacje serca,
  • mdłości,
  • nadpobudliwość,
  • bezsenność,
  • reakcje alergiczne,
  • pogorszenie trawienia.

Takie objawy może również powodować przyjmowanie zbyt dużych dawek waleriany.

Kozłek nalewka

Przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających kozłek

Preparatów z kozłka nie wolno łączyć z wieloma lekami. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • Leki antyhistaminowe,
  • leki zwiotczające mięśnie,
  • leki uspokajające,
  • leki nasenne,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki obniżające poziom cholesterolu,
  • leki przeciwdepresyjne,
  • leki przeciwlękowe,
  • środkami odurzającymi,
  • ale również alkohol.

Powinny z nich zrezygnować również osoby chore na nowotwór. Zalecenia te dotyczą także osób z chorobami nerek i wątroby. W przypadku zabiegów wymagających znieczulenia stosowanego przez anestezjologa należy poinformować o suplementacji waleriany. Z kozłka lekarskiego powinny zrezygnować także kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także dzieci do 12. roku życia.

Bibliografia

  1. Karłowicz-Bodalska K., Ocena korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis) jako środka o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie, „Postępy Fitoterapii” 2004, nr 3.
  2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  3. Skarżyński Andrzej, Zioła czynią cuda, Agencja Wydawnicza Comes, 1994.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!