Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Kadzidłowiec – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Kadzidłowiec – najważniejsze informacje

Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec indyjski jest drzewem, którego stosowana jest w leczeniu nerwic oraz stanów zapalnych różnego pochodzenia. Substancją aktywną w kadzidłowcu stanowią kwasy boswelinowe. Obecnie kadzidłowiec jest popularnym suplementem na bolące stawy. Stosuje się go we wspomaganiu leczenia chorób zapalnych stawów i jelit, a także przy leczeniu astmy oraz alergii.

Żywicę potrzebną do wytworzenia suplementu pozyskuje się z pni lub gałęzi kadzidłowca. Następnie suszy się ją na powietrzu. Wysuszone kryształki żywicy zawierają około 30% substancji aktywnych i to im właśnie przypisuje się główne właściwości prozdrowotne. Kadzidłowiec suplementuje się najczęściej w formie ekstraktu. Suplementacja w połączeniu ze spożywaniem tłuszczów zwiększa biodostępność i wchłanianie kadzidłowca.

Kadzidłowiec olej

Możliwe zastosowania

  • wpływ na leczenie chorób zapalnych i zwyrodnieniowych stawów;
  • wpływ na leczenie przewlekłych chorób zapalnych jelit;
  • wpływ na alergie i astmę;
  • kadzidłowiec indyjski a choroba nowotworowa.

Wpływ kadzidłowca na leczenie chorób zapalnych i zwyrodnieniowych stawów

Do działań tych można zaliczyć:

  • działanie przeciwzapalne;
  • ochrona chrząstki stawowej;
  • działanie przeciwbólowe;
  • wspomaga leczenie chorób zapalnych i zwyrodnieniowych stawów;
  • zmniejsza ryzyko choroby miażdżycowej.

Istnieją doniesienia naukowe o właściwościach przeciwnowotworowych kadzidłowca. W niemieckim badaniu dotyczącym korzystania z medycyny naturalnej aż 36% osób przyznało się do stosowania różnego rodzaju ekstraktów z kadzidłowca w terapii bolących stawów i innych przewlekłych chorób zapalnych.

Wpływ kadzidłowca na leczenie przewlekłych chorób zapalnych jelit

Do działań tych można zaliczyć:

  • Działanie przeciwzapalne;
  • Wspomaga leczenie chorób zapalnych jelit.

W tradycyjnej medycynie chińskiej kadzidłowiec wykorzystywany był również do leczenia przewlekłych nieswoistych chorób zapalnych jelita grubego. Choroby zapalne jelita grubego charakteryzują się zwiększoną aktywnością leukocytów. Istnieje wiele badań in vitro i in vivo pokazujących korzystne działanie kadzidłowca.

Wpływ kadzidłowca na alergie i astmę

Do działań tych można zaliczyć:

  • Zmniejsza stany zapalne;
  • Zmniejsza liczbę napadów astmatycznych;
  • Pomaga zmniejszyć korzystanie z leków sterydowych;
  • Zmniejsza liczbę powikłań alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Kadzidłowiec indyjski jest w stanie pomóc również osobom cierpiącym na katar sienny, czyli alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, będące odpowiedzią immunologiczną na alergen , najczęściej pyłki roślin. Katar sienny często prowadzi do powikłań w postaci nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Ze względu na właściwości modulujące układ odpornościowy, ekstrakty z kadzidłowca znajdują zastosowanie także we wspomaganiu leczenia stanów zapalnych, między innymi astmy – przewlekłej choroby zapalnej dróg oddechowych, która charakteryzuje się szerokim spektrum objawów klinicznych, głównie tych związanych z obturacją dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Przeprowadzone na pacjentach badania wydają się potwierdzać skuteczność działania kadzidłowca. Wyniki sugerują, że jego suplementacja jest bezpieczna i może być stosowana we wspomaganiu leczenia astmy.

Boswellia serrata

Kadzidłowiec indyjski a choroba nowotworowa

Do działań tych można zaliczyć:

  • Działanie chemoprewencyjne;
  • Działanie antyproliferacyjne;
  • Wywołuje apoptozę komórek nowotworowych;
  • Zmniejsza efekty uboczne radioterapii.

Skuteczne działanie przeciwzapalne kadzidłowca zwróciło również uwagę onkologów. Istnieje wiele badań, opartych na różnorodnych mechanizmach prowadzących do hamowania podziału komórek, wywołania apoptozy komórek nowotworowych oraz hamowania angiogenezy. Badania te wykazały silne właściwości przeciwnowotworowe kwasów boswelinowych. Działanie substancji aktywnych zawartych w boswellia serrata i ich rola w procesie leczenia nowotworów znacząca.

Objawy nadmiaru

Rzadkie działania niepożądane mogą obejmować:

  • biegunkę;
  • wysypkę;
  • nudności.

Źródła pokarmowe:

Boswellia serrata, znana jako kadzidłowiec indyjski, występuje w Azji, w głównej mierze na terytorium Indii i Chin.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20696559
  2. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  3. Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
  4. Dr T. Różański. Boswellia i olibanum w medycynie ajurwedyjskiej i europejskiej. Boswellia w medycynie sportowej. [dostęp 2014-11-20].
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22457547
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24619538

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!