Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Glistnik (jaskółcze ziele) – właściwości i zastosowanie

Glistnik – co to jest? Najważniejsze informacje

Glistnik jaskółcze ziele z gatunku bylin, z rodziny makowatych, wykazujące liczne właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej wykorzystuje się od wieków. Jego najpowszechniej znanym zastosowaniem jest leczenie brodawek. Brodawki, czy też kurzajki to zmiany na skórze w postaci narośli, spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Do mniej znanych zastosowań należą między innymi łagodzenie bólu brzucha. Glistnik skutecznie działa zarówno na nudności, ale również ból przedmiesiączkowy. Jednak mimo wszechstronnych właściwości, zbyt duża dawka może mieć także działanie toksyczne. Z tego powodu istnieją pewne ograniczenia w suplementacji glistnika. Wykazano też, że glistnik działa przeciwbólowo, obniża ciśnienie krwi i zwalnia akcję serca. Z kolei napar z młodych liści działa żółciopędnie i reguluje czynności przewodu pokarmowego. Ze wstępnych badań wynika także, że wyciągi alkoholowe z tego zioła wykazują aktywność przeciwnowotworową.

Jaskółcze ziele napar

Możliwe zastosowania glistnika

  • przeciwgrzybicze,
  • działanie przeciwnowotworowe,
  • przeciwbakteryjne,
  • działanie uspokajające,
  • działanie na komórki wątroby,
  • żółciopędne,
  • przeciwpierwotniakowe,
  • rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,
  • działanie kardioprotekcyjne,
  • rozkurcza mięśnie gładkie dróg żółciowych.

Pomoc w walce z brodawkami

Sok z glistnika wykazuje właściwości przeciwwirusowe i bakteriobójcze i jest wykorzystywany w leczeniu brodawek, zwanych inaczej kurzajkami. Są one wywołane przez wirusy stąd tak duża skuteczność stosowania ziela w ich zwalczaniu. Współczesna fitoterapia zaleca, aby sokiem przez kilka dni smarować kurzajkę. Grzybobójcze właściwości glistnika wykorzystywane są zewnętrznie w leczeniu zakażeń skóry Candida i innymi grzybami.

Ulga w bólach brzucha oraz bólach przedmiesiączkowych

Glistnik jaskółcze ziele ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, a także moczowych, narządów rodnych, a nawet oskrzeli. W związku z tym przetwory z ziela glistnika, głównie nalewkę, w medycynie naturalnej stosuje się doustnie w bólach brzucha, spowodowanych kolką jelitową, kolką wątrobową lub w obrębie dróg żółciowych. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie przetworów z glistnika także w celu łagodzenia bólów miesiączkowych. Poza działaniem rozkurczowym, a co za tym idzie – przeciwbólowym, glistnik wykazuje także działanie moczopędne, żółciopędne i ułatwiające wypróżnienia.

Działanie na komórki wątroby

W ziołolecznictwie glistnik jaskółcze ziele od wieków jest wykorzystywany w leczeniu schorzeń wątroby. Niestety wiele badań, dotyczących właściwości hepatoprotekcyjnych stoi ze sobą w sprzeczności. Wyniki badań są niespójne. Z jednej strony wskazuje się na działanie ochronne, z drugiej strony pojawiło się szereg doniesień o działaniu toksycznym. Udokumentowane działanie protekcyjne powiązane jest z usprawnieniem przepływu żółci. Z drugiej zaś strony, coraz częściej odnotowywane są przypadki działania toksycznego, przebiegającego z powiększeniem wątroby, zapaleniem wątroby, podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych i wysokim poziomem bilirubiny osoczowej.

Działanie przeciwnowotworowe

Ziele glistnika cechuje się zawartością alkaloidów takich jak:

  • chelidonina,
  • sangwinaryna,
  • chelerytryna,
  • koptyzyna.

Substancje te wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Glistnik kwiaty

Działanie uspokajające

Ziele wykazuje też niewielkie właściwości uspokajające, które są wynikiem działania przeciwskurczowego i przeciwbólowego. W ziołolecznictwie odwar z glistnika stosuje się na ukojenie polepszenie jakości snu oraz na „ukojenie” nerwów.

Działanie kardioprotekcyjne

Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że zawartość alkaloidów, głównie berberyny, skutecznie zapobiega epizodom niedokrwiennym. Dodatkowo substancja ta wykazuje działanie hipotensyjne co łączy się bezpośrednio ze zmniejszeniem ciśnienia naczyń krwionośnych i obniżeniem ciśnienia krwi.

Przeciwwskazania w stosowaniu glistnika

Ziele glistnika nie powinno być stosowane w okresie ciąży ponieważ może wywoływać skurcze macicy. Dodatkowo przeciwwskazaniami może być jaskra czy choroba wrzodowa. Ostrożnością w stosowaniu glistnika powinny wykazać się osoby mające problemy z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby.

Skutki uboczne glistnika

Mimo, że glistnik jest ziołem na ogół bezpiecznym, jak przy wszystkim należy zachować ostrożność w kwestii dawek. Częstym działaniem niepożądanym, pomimo zastosowania odpowiedniej ilości są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • Biegunki,
  • Niestrawność,
  • Bóle brzucha,
  • Skurcze przewodu pokarmowego,
  • Nietrzymanie moczu,
  • Ospałość,
  • Nudności.

Bibliografia

  1. Migas P., Heyka M., Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii – wskazania i bezpieczeństwo stosowania, Postępy Fitoterapii 2011, nr 3
  2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
  3. Trąba c., Rogut T., Wolański P., Rośliny dziko występujące i ich zastosowanie: przewodnik po wybranych gatunkach, Rzeszów 2012

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!