Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Dziurawiec – właściwości i zastosowanie

Dziurawiec – najważniejsze informacje

Dziurawiec zwyczajny, zwany także zielem świętojańskim, to bylina rosnącą głównie na łąkach. Ma sztywną łodygę, która może dochodzić do wysokości 60 cm, liście w kształcie elipsy i żółte kwiaty. Można je zbierać od czerwca do września. Nazwa rośliny pochodzi od małych dziurek na liściach rośliny, które można zauważyć, gdy spogląda się na nie pod światło. Tak naprawdę są to małe zbiorniki na olejki eteryczne. Posiada szereg pozytywnych cech dla człowieka, mogących przynieść ukojenie skołatanym nerwom w stopniu porównywalnym do leków antydepresyjnych. Stanowi jedną z najpopularniejszych roślin używanych w ziołolecznictwie. Wykazuje wszechstronne działanie. Właściwości lecznicze zawdzięcza między

  • Hyperycynie, czerwonemu barwnikowi, która jest flawonoidem, działającemu moczopędnie hyperozydowi,
  • rutynie,
  • kwercetynie.

Związki te uszczelniają naczynia włosowate, działającym przeciwbiegunkowo i bakteriostatycznie garbnikom. Ponadto dziurawiec zawiera olejki eteryczne, żywice, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminy A i C.

Dziurawiec kwiaty

Możliwe zastosowania dziurawca

  • antyseptyczne,
  • antybakteryjne,
  • ściągające,
  • rozkurczowe,
  • przeciwdziałające nadkwasocie,
  • moczopędne,
  • pobudzające łaknienie i trawienie,

Wpływ na drogi żółciowe

Badania potwierdzają skuteczność działania dziurawca w przypadku stanów zapalnych dróg żółciowych. Dodatkowo wykazuje korzystny wpływ na wątrobę. Zaleca się go też w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, zmniejszonym wydzielaniu soku żołądkowego, braku apetytu, zgadze, wzdęciach, wiatrach, biegunce i bólach brzucha, gdyż ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Dziurawiec w kamicy moczowej

Preparaty zawierające wyciąg z dziurawca działają moczopędnie. Dzięki temu stosowane są w leczeniu kamicy nerkowej, ale także w dnie moczanowej. Picie regularne naparu z dziurawca zwiększa wydalanie moczu o 15-30%.

Działanie uspokajające dziurawca

Dziurawiec wykazuje działanie uspokajające, w związku z tym stosuje się go w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju, zaburzeniach równowagi nerwowej. Można go również stosować u dzieci, które moczą się w nocy, mają lęki nocne. Swoje działanie uspokajające i przeciwdepresyjne zawdzięcza dziurawiec zawdzięcza hyperycynie.

Dziurawiec na bielactwo

Roślina ta jest również stosowana w terapii bielactwa. Bielactwo jest chorobą skóry polegającą na zaniku melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Preparaty z dziurawcem podaje się doustnie, a jednocześnie smaruje miejsca dotknięte chorobą sokiem lub olejem z dziurawca i naświetla promieniami nadfioletowymi.

Dziurawiec, działanie na skórę

Stosowanie dziurawca zewnętrznie, w postaci na przykład toniku, przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo łagodzi oparzenia, działa ściągająco i antyseptycznie na błony śluzowe. Napary z dziurawca można stosować do przemywania skóry z trądzikiem, ropniami i wrzodami. Warto wiedzieć, że olejek eteryczny z ziela dziurawca wchodzi niekiedy w skład kremów i emulsji regenerujących skórę. Ponadto używa się go do płukania w zapaleniu dziąseł, jamy ustnej i gardła.

Dziurawiec ekstrakt

Skutki uboczne stosowania dziurawca

Zbyt długie stosowanie preparatów zawierających dziurawiec powoduje nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Oznacza to w praktyce, że skóra jest bardziej wrażliwa na działanie światła słonecznego.

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Mimo, że dziurawiec jest ziołem bezpiecznym, jeśli jest odpowiednio stosowany, należy jednak pamiętać o kilku zasadach jego stosowania. Nie należy łączyć preparatów zawierających dziurawiec z chemioterapeutykami oraz interferonem. Bardzo wysoką ostrożność należy również zachować w przypadku osób zażywających antykoagulanty, czyli leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów. Należą do nich między innymi warfaryna, cyklosporyna, a także z niektórymi doustnymi preparatami antykoncepcyjnymi. Dziurawca nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przeciwwskazania obejmują także nadwrażliwość na dziurawiec i zaburzenia funkcji wątroby. Warto pamiętać, że może również wspomagać wchłanianie niektórych substancji takich jak:

  • preparaty z żelazem,
  • leki przeciwdziałające arytmii,
  • blokery kanałów wapniowych,
  • statyny,
  • opioidy,
  • glikokortykosteroidy,
  • kofeina.

Bibliografia

  1. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
  2. Cybula M., Wszelaki M., Wszelaki N., Dziurawiec, roślina niedoceniona, „Postępy Fitoterapii” 2005, nr 1-2

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!