Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Chmiel – właściwości lecznicze i zastosowanie

Chmiel – co to jest i jak wygląda szyszka chmielu?

Chmiel to rodzaj roślin pnących z rodziny konopiowatych. Charakterystyczną cechą chmielu jest jego szyszkokształtny owocostan (owoce te określane są często jako szyszki chmielu). Znane są różne gatunki chmielu, a ich występowanie zależne jest od strefy klimatycznej. Chmiel rośnie zarówno w strefie umiarkowanej jak i blisko półkuli północnej. W Polsce można przede wszystkim spotkać rosnący dziko chmiel zwyczajny, jest on także popularną rośliną uprawną. Warto wiedzieć, że Polska jest czwartym pod względem wielkości producentem chmielu w Unii Europejskiej oraz szóstym na świecie.

Chmiel

Najbardziej znanym zastosowaniem chmielu jest produkcja piwa. Ekstrakt z chmielu znalazł jednak również zastosowanie w medycynie. Posiada on właściwości lecznicze, dlatego często stosowany jest pomocniczo przy wielu dolegliwościach. Chmiel jest naturalnym środkiem na bezsenność i uspokojenie. Pomoże także złagodzić objawy klimakterium, ból korzonków oraz pozbyć się łupieżu. Ponadto pomaga zwalczać wirusy, grzyby i bakterie. Działanie chmielu jest wykorzystywane w kosmetyce do opóźniania procesu starzenia się skóry. Wyciąg z chmielu jest używany do produkcji kremów, mleczek oraz jako składnik kąpieli regeneracyjnych.

Składniki aktywne w szyszce chmielu

Szyszki chmielu bogate są w substancje takie jak: żywice, olejki eteryczne, polifenole, woski, lipidy.

Do najważniejszych składników aktywnych zawartych w chmielu zalicza się: kwasy goryczowe, terpeny, chalkony oraz glikozydy flawonolowe takie jak kwercetyna, kempferol, katechiny i rutyna.

Chmiel (szyszki chmielu) – właściwości lecznicze i zdrowotne

Substancje aktywne zawarte w chmielu posiadają cenne właściwości. Z tego względu ekstrakt z chmielu stosowany jest przy dolegliwościach takich jak:

  • stany silnego niepokoju,
  • stany lękowe,
  • przewlekły stres,
  • bezsenność,
  • pobudzenie nerwowe,
  • dolegliwości ze strony układu moczowego,

Chmiel pomaga również w:

  • łagodzeniu objawów menopauzy,
  • leczeniu dolegliwości związanych z zapaleniem płuc,
  • wspieraniu pracy układu trawiennego.

Jakie są zalety stosowania ekstraktu z chmielu? Poniżej znajdziesz najważniejsze korzyści płynące z stosowania tej dobroczynnej rośliny.

Chmiel pomaga leczyć bezsenność i ukoić nerwy

Właściwości chmielu od dawien dawna wykorzystywane były w medycynie ludowej jako naturalny sposób na uspokojenie. Współczesne badania potwierdzają, że związki zawarte w chmielu wspierają funkcjonowanie układu nerwowego oraz działają na organizm wyciszająco i uspokajająco. Najczęściej używane są w stanach wzmożonego napięcia, niepokoju i nadpobudliwości nerwowej. Ponadto chmiel sprawdzi się u osób cierpiących na problemy z zasypianiem, gdyż wykazuje także działanie nasenne.

Chmiel działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo

Zostały przeprowadzone badania, które potwierdzają, że ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, dlatego stosowany jest pomocniczo przy wszelkich infekcjach o podłożu bakteryjnym i wirusowym.

Chmiel łagodzi objawy menopauzy

W skład chmielu wchodzą fitoestrogeny. Są to związki pochodzenia roślinnego, których działanie jest podobne do działania ludzkich hormonów. Fitoestrogeny w łagodny sposób naśladują naturalne estrogeny i nie powodują skutków ubocznych. Z badań wynika, że wyciągi z chmielu zmniejszają uderzenia gorąca, dlatego chmiel może być skutecznym dodatkiem do alternatywnego leczenia objawów menopauzy.

Wspomaga pracę układu trawiennego

Zawarte w chmielu gorycze pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny. Dzięki temu ułatwiony jest proces trawienia i przyswajania pokarmów. W związku z tym szyszki chmielu można stosować przy osłabieniu procesów trawiennych, niedokwaśności czy nadmiernej fermentacji jelitowej, a także przy wzdęciach, odbijaniu i innych objawach wskazujących na przewlekły nieżyt przewodu pokarmowego.

Wspomaganie leczenia układu moczowego

Chmiel wykazują działanie moczopędne, dlatego ekstrakt z chmielu wykorzystywany jest do produkcji preparatów wspierających leczenie infekcji dróg moczowych. Substancje zawarte w chmielu wykazują także działanie rozkurczające na mięśnie gładkie dróg moczowych.

Działania antynowotworowe

Coraz częściej zwraca się również uwagę na potencjalne działanie przeciwnowotworowe chmielu. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym może być cennym wsparciem w profilaktyce nowotworów. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie ziół nie daje gwarancji, że nie zachorujemy. W profilaktyce chorób nowotworowych liczą się całościowe działania, takie jak zbilansowana dieta, zdrowy styl życia, unikanie używek oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych.

Działania rozkurczowe chmielu

Chmiel wykazuje działanie rozkurczowe. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich dzięki czemu znalazł zastosowanie we współczesnej fitoterapii jako środek pomocniczy w skurczach i w dolegliwościach bólowych.

Zastosowanie chmielu – w jaki sposób można użyć szyszek chmielu?

Szyszki chmielu są stosowane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i zielarskim. Pomagają naturalnie zadbać o zdrowy wygląd skóry i włosów oraz wspomagają ważne funkcje w organizmie.

Pomoc w leczeniu łupieżu

Związki zawarte w chmielu wspomagają leczenie łupieżu oraz wzmacniają strukturę włosa. Najlepsze działanie przeciwłupieżowe wykazuje olej z chmielu. Produkty do pielęgnacji włosów z ekstraktem z chmielu to naturalny sposób na walkę z łupieżem oraz pielęgnację włosów.

Zastosowania chmielu w kosmetyce

Chmiel wykorzystywany jest w kosmetykach do całego ciała. Stosuje się go do produkcji kremów i balsamów do pielęgnacji skóry oraz produktów do włosów. Doskonale sprawdza się w produktach do skóry tłustej i do przetłuszczających się włosów, ponieważ chmiel działanie przeciwłojotokowe.

Szyszki chmielu mogą być wykorzystane również do produkcji domowych kosmetyków. Można z nich samodzielnie przyrządzić płukankę do włosów.

Preparaty zawierające chmiel

Ekstrakt z chmielu często stosowany jest w preparatach ziołowych o działaniu wyciszającym, uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Są szczególnie polecane osobom, które na co dzień prowadzą stresujący i pełen napięcia styl życia. Chmiel pomaga wyciszyć organizm i przygotować go do snu. Preparaty z chmielem często zawierają także inne zioła wyciszające, na przykład kozłek lekarski, melisę oraz lawendę.

Chmiel ekstrakt

Spożycie chmielu w ciąży

Jak w przypadku większości ziół, nie zostały dotąd przeprowadzone badania dotyczące wpływu chmielu na płód. Wobec tego kobiety w ciąży i karmiące nie powinny sięgać po produkty zawierające ekstrakt z chmielu.

Chmiel – skutki uboczne stosowania szyszek chmielu

Nie zaobserwowano znaczących skutków ubocznych i dolegliwości związanych ze stosowaniem szyszek chmielu oraz preparatów zawierających ekstrakt z chmielu. Tak jak w przypadku większości ziół zawsze należy zachować ostrożność i obserwować organizm, czy nie wystąpią niepokojące objawy po zażyciu danego ekstraktu ziołowego. Objawy takie mogą świadczyć o wystąpieniu alergii, warto jednak podkreślić, że występują one stosunkowo rzadko.

Należy pamiętać, że przyjmując leki bądź inne preparaty ziołowe warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i wykluczyć interakcje pomiędzy poszczególnymi składnikami.

Chmiel przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów zawierających chmiel jest jednoczesne stosowanie syntetycznych leków uspokajającymi. Szyszki chmielu wykazują działanie nasenne i uspokajające, z tego powodu należy unikać ich stosowania podczas obsługi urządzeń mechanicznych oraz prowadzenia pojazdów. Ponadto chmielu lepiej nie podawać dzieciom do 12. roku życia, a także kobietom w ciąży i karmiącym. Osoby chorujące na raka szyjki macicy oraz raka piersi również powinny wstrzymać się od stosowania preparatów zawierających chmiel.

Bibliografia

  1. Mielczarek M., Kołodziejczyk J., Olas B., Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.), „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 4.
  2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  3. Marta Mielczarek, Joanna Kołodziejczyk, Beata Olas; Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.)

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!