Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Bakopa (brahmi) – właściwości i zastosowanie

Bakopa – co to jest? Najważniejsze informacje

Brahmi, czyli bakopa drobnolistna jest ziołem o właściwościach leczniczych. Pochodzi ono z Indii. Od wieków wykorzystywana jest w Ajurwedzie- tradycyjnej hinduskiej medycynie. Szczególnie polecana jest dla osób mających problemy z pamięcią. Preparaty zawierające brahmi wpływają na poprawę koncentracji oraz usprawniają pracę mózgu. Wykazują korzystne działanie nie tylko w przypadku osób starszych, ale również szczególnie polecana jest studentom oraz osobom pracującym w zawodach wymagających wysokiej sprawności intelektualnej. Bakopa znalazła zastosowanie we wspomaganiu leczenia epilepsji, bezsenności oraz jako surowiec uspokajający i znoszący stany lękowe. Badania kliniczne potwierdzają dobre efekty stosowania bakopy w odbudowie funkcji mentalnych u dzieci cierpiących na ADHD. Roślina ta wspomaga również leczenie chorób neurodegeneracyjnych takich jak alzheimer lub Parkinson.

Bakopa drobnolistna

Możliwe zastosowania bakopy

  • Działanie antydepresyjne,
  • Wspomagająco przy padaczce,
  • Wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej żołądka,
  • Działanie hepatoprotekcyjne,
  • Naturalny środek przeciwzapalny,
  • Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Działanie antydepresyjne

Zostały przeprowadzone badania potwierdzające przeciwdepresyjne działanie preparatów zawierających wyciąg z brahmi. Wykazano także zmniejszenie stanu lękowego, częstości akcji serca. Sugeruje się, że efekt ten wynika ze zwiększania poziomu dopaminy i serotoniny przez bakozydy – główne substancje aktywne zawarte bakopie. Noradrenalina i dopamina są neuroprzekaźnikami przesyłającymi informację o tym, kiedy organizm musi się skoncentrować, ale także warunkują zachowania walki oraz ucieczki. Serotonina natomiast wyzwala uczucie senności, stymuluje mózg do tego, by rozluźnił ciało. W sytuacji, w której, z różnych względów, w organizmie występuje zbyt niski poziom wymienionych substancji, funkcjonowanie neuronów oraz mózgu jest zaburzone.

Wspomagająco przy padaczce

Etanolowy ekstrakt z bakopy drobnolistnej wykazuje działanie przeciwdrgawkowe. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to środek o działaniu mniej intensywnym niż leki przeciwpadaczkowe takie jak na przykład fenytoina. Natomiast ten ostatni związek jest obarczony działaniami niepożądanymi takimi jak zawroty głowy lub nawet zaburzeniami rytmu serca, które nie występują podczas podawania preparatów brahmi.

Wspomagająco w leczeniu choroby wrzodowej żołądka

Badania pokazują, że preparaty zawierające brahmi działają przeciwwrzodowo zarówno leczniczo jak i zapobiegawczo. Mechanizm działania wyciągu polega na zwiększeniu wydzielania śluzu chroniącego ściany żołądka przed czynnikami uszkadzającymi i drażniącymi, ale również przed działaniem kwasu solnego, naturalnie występującego w żołądku. Wykazuje również korzystny wpływ na wzrost żywotności komórek śluzówki, a także wykazuje właściwości przeciwutleniające. Poza tym w badaniach in vitro wykazano, że działa przeciw Helicobacter pylori – bakterii, która jest jedną z przyczyn choroby wrzodowej.

Brahmi

Działanie hepatoprotekcyjne

Etanolowy ekstrakt z brahmi wykazuje działanie ochronne na wątrobę. Dzięki niemu poziom enzymów wątrobowych ALAT i ASPAT obniżyła się prawie do poziomu porównywalnego z normą. Obniża również poziom bilirubiny. Badanie to dodatkowo wykazało, że bakopa hodowana in vitro ma takie same właściwości farmakologiczne jak zioło rosnące w stanie naturalnym.

Naturalny środek przeciwzapalny

Badania wykazują, że wyciągi z bakopy wykazują silne działanie przeciwzapalne. Mechanizm polega na obniżeniu wartości białka C, które identyfikuje stan zapalny w organizmie.

Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Preparaty zawierające wyciąg z brahmi posiadają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Działanie to możliwe jest dzięki zawartości kwasu betulinowego. Ekstrakty z bakopy działały na Escherichia coli i ograniczały w znacznym stopniu rozwój Salmonella enteritidis, Listeria monocytogenes oraz pałeczki ropy błękitnej.

Możliwe skutki uboczne bakopy

  • mdłości,
  • suchość w jamie ustnej,
  • zwiększona perystaltyka jelit,
  • zmęczenie.

Przeciwwskazania do przyjmowania preparatów zawierających bakopę

  • nie zaleca się stosowania bakopy w czasie ciąży i karmienia piersią,
  • interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane;
  • interakcje z lekami: bakopa może zwiększyć działanie fenotiazyny (lek nasennego).

Bibliografia

  1. Łojewski M., Muszyńska B., Sułkowska-Ziaja K., Bacopa monnieri L. Pennell – roślina o wielokierunkowym działaniu leczniczym, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2
  2. Calabrese C. Effects of a standardized Bacopa monnieri extract on cognitive performance, anxiety, and depression in the elderly: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial, „Journal of Alternative and Complementary Medicine” 2008: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3153866/

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!