Zdrowe oczy. Jak dbać o wzrok?
Z tego artykułu dowiesz się...
- Codzienne wyzwania dla oczu
- Proste ćwiczenia dla zmęczonych oczu
- Dieta dla zdrowia oczu
- Jak dbać o oczy? 5 rad, które warto zapamiętać
- 1. Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty
- 2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
- 3. Zwróć uwagę na odległość od ekranu
- 4. Zadbaj o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu
- 5. Chroń oczy przed promieniowaniem UV

Codzienne wyzwania dla oczu
Nasze oczy codziennie narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników. Zaliczamy do nich:
- złe oświetlenie i klimatyzację w pomieszczeniach,
- długie godziny przed ekranem komputera,
- promieniowanie UV.
Wielogodzinna praca przy komputerze to prawdziwe wyzwanie dla Twoich oczu. Podaruj im chwilę wytchnienia – wypróbuj kilka prostych ćwiczeń.
Proste ćwiczenia dla zmęczonych oczu
Poniższe ćwiczenia są niezwykle proste i szybkie. Możesz wykonać je w dowolnym momencie. Jeśli spędzasz dużo czasu przy ekranie, wykonuj je regularnie co jakiś czas.
- Lewo – prawo – zamknij powieki i powoli przesuwaj oczy w prawo. Gdy poczujesz lekkie napięcie, wytrzymaj tak 2-3 sekundy. Powoli przesuń oczy w lewą stronę. Powtórz kilka razy.
- Symbol nieskończoności ∞ – spójrz na ścianę przed sobą i powoli kreśl wzrokiem znak ∞.
- Patrz w dal – jeśli pracujesz długo przy komputerze, co jakiś czas spójrz w dal.
- Góra – dół – prawo – lewo – spoglądaj jak najdalej się da w górę, dół i na boki bez ruszania głową.
Dieta dla zdrowia oczu
O kondycję oczu warto zadbać także za pomocą dobroczynnych substancji obecnych w pożywieniu. Pomoże Ci w tym dieta bogata w antyoksydanty. Poniżej znajdziesz listę produktów bogatych w cenne dla oczu związki chemiczne.
- Witamina A – mleko i mleczne przetwory (masło i sery), tłuste ryby i oleje z ryb, jaja, wątroba i podroby, zielone warzywa liściaste (np. jarmuż), papryka, morele i brzoskwinie, dynia, bataty.
- Ryboflawina – mleko i mleczne przetwory (masło i sery),wątroba i podroby, jaja, produkty zbożowe, zarodki pszenne, fasola, brokuły, kasza jaglana.
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA) – tłuste ryby morskie, algi.
- Luteina – jarmuż, szpinak, natka pietruszki, cukinia, kapusta, groszek zielony, brokuły, dynia, marchew, pomidory, brokuły.
- Zeaksantyna – brokuły, brukselka, kukurydza, pomidory.
- Cynk – wątroba i podroby, jaja, kasze, ryż, nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy, zarodki pszenne, pieczarki, warzywa strączkowe, sezam.
- Katechiny – zielona herbata, śliwki, truskawki, jabłka, morele, brzoskwinie, wiśnie.
Jak dbać o oczy? 5 rad, które warto zapamiętać
Aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata, warto zadbać o kilka kwestii. Zdrowa dieta i regularne wizyty u okulisty to podstawa. Zwróć także uwagę na przyjazne dla oczu oświetlenie w domu i pracy oraz na odpowiednie nawilżenie powietrza. Poniższe wskazówki pomogą Ci jeszcze lepiej zadbać o wzrok.
1. Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty
Specjaliści zalecają, aby osoby przed 40 rokiem życia badały wzrok u okulisty co 2-3 lata. Osoby po 40 roku życia powinny wykonać badanie wzroku raz w roku.
2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Zwróć uwagę na światło, przy którym pracujesz, oglądasz telewizję i czytasz książki. Odpowiednie oświetlenie jest ważne dla zdrowia oczu. Przy niedostatecznym oświetleniu oczy męczą się znacznie szybciej i częściej występują dolegliwości takie jak pieczenie, ból i łzawienie.
Pracując przy monitorze zadbaj o oświetlenie punktowe. Zaleca się ustawienie źródła światła za monitorem. W przypadku telewizora najlepsze będzie górne światło lub lampa ustawiona za/obok telewizora.
3. Zwróć uwagę na odległość od ekranu
Odległość monitora od oczu powinna wynosić około 50-70 cm. W przypadku telewizorów specjaliści zalecają, aby minimalny dystans między oglądającym a telewizorem wynosił dwukrotność szerokości ekranu.
4. Zadbaj o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu
Zbyt suche powietrze w pokoju jest niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia. Jego negatywne skutki są odczuwane szczególnie w sezonie grzewczym. W tym okresie wiele osób zauważa u siebie przesuszoną skórę i pękające naczynka krwionośne w oczach i nosie.
Jak nawilżyć powietrze w pomieszczeniu? Należy regularnie wietrzyć pokój, a w sezonie grzewczym można wspomóc się nawilżaczami powietrza. W sklepach dostępne są ceramiczne pojemniki na wodę, które wiesza się na grzejnikach oraz elektryczne nawilżacze powietrza. Dobrym rozwiązaniem są także rośliny doniczkowe, które nie tylko zdobią pokój, ale również zwiększają wilgotność powietrza w nim.
5. Chroń oczy przed promieniowaniem UV
W słoneczne dni, szczególnie latem, należy zadbać o ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najlepszym rozwiązaniem są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Warto upewnić się, że wybrany model okularów posiada filtr przeciwsłoneczny i niezbędne atesty.
Najpewniejszym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup okularów u optyka. Noszenie okularów z przyciemnionymi szkłami, które nie posiadają filtra przeciwsłonecznego, jest niebezpieczne dla oczu. Ciemne szkła powodują rozszerzenie źrenic z powodu mniejszej ilości światła docierającego do oka. Jeśli okulary nie posiadają filtra UV, rozszerzona źrenica pochłania więcej promieniowania ultrafioletowego, które stopniowo uszkadza siatkówkę oka.
-
Źródła
- Kwiatkowska E., Luteina – źródła w diecie i potencjalna rola prozdrowotna, Postępy Fitoterapii /2010, 2: s. 97-100.
- Wolski T., Kalisz O., Gerkowicz M., Smorawski M.,Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu, Postępy Fitoterapii 2007, 2: s. 82-90.
od 139 zł
klientów
bezpieczeństwa