Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Blog Aura Herbals

Zdrowa dieta Zdrowie i suplementacja

Zdrowe oczy. Jak dbać o wzrok?

autor: Karina Wiśniowska

Czy wiesz, że statystyczny Polak spędza przy ekranie średnio 6 godzin i 43 minuty? Każdego dnia poświęcamy wiele czasu na pracę przy komputerze, oglądanie telewizji i korzystanie z smartfona. Nie jest to obojętne dla naszych oczu. Dowiedz się, jak zadbać o ich kondycję, aby móc cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata.

Codzienne wyzwania dla oczu

Nasze oczy codziennie narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników. Zaliczamy do nich:

 • złe oświetlenie i klimatyzację w pomieszczeniach,
 • długie godziny przed ekranem komputera,
 • promieniowanie UV.

Wielogodzinna praca przy komputerze to prawdziwe wyzwanie dla Twoich oczu. Podaruj im chwilę wytchnienia – wypróbuj kilka prostych ćwiczeń.

Proste ćwiczenia dla zmęczonych oczu

Poniższe ćwiczenia są niezwykle proste i szybkie. Możesz wykonać je w dowolnym momencie. Jeśli spędzasz dużo czasu przy ekranie, wykonuj je regularnie co jakiś czas.

 • Lewo – prawo – zamknij powieki i powoli przesuwaj oczy w prawo. Gdy poczujesz lekkie napięcie, wytrzymaj tak 2-3 sekundy. Powoli przesuń oczy w lewą stronę. Powtórz kilka razy.
 • Symbol nieskończoności ∞ – spójrz na ścianę przed sobą i powoli kreśl wzrokiem znak ∞.
 • Patrz w dal – jeśli pracujesz długo przy komputerze, co jakiś czas spójrz w dal.
 • Góra – dół – prawo – lewo – spoglądaj jak najdalej się da w górę, dół i na boki bez ruszania głową.

Dieta dla zdrowia oczu

O kondycję oczu warto zadbać także za pomocą dobroczynnych substancji obecnych w pożywieniu. Pomoże Ci w tym dieta bogata w antyoksydanty. Poniżej znajdziesz listę produktów bogatych w cenne dla oczu związki chemiczne.

 • Witamina A – mleko i mleczne przetwory (masło i sery), tłuste ryby i oleje z ryb, jaja, wątroba i podroby, zielone warzywa liściaste (np. jarmuż), papryka, morele i brzoskwinie, dynia, bataty.
 • Ryboflawina – mleko i mleczne przetwory (masło i sery),wątroba i podroby, jaja, produkty zbożowe, zarodki pszenne, fasola, brokuły, kasza jaglana.
 • Kwas dokozaheksaenowy (DHA) – tłuste ryby morskie, algi.
 • Luteina – jarmuż, szpinak, natka pietruszki, cukinia, kapusta, groszek zielony, brokuły, dynia, marchew, pomidory, brokuły.
 • Zeaksantyna – brokuły, brukselka, kukurydza, pomidory.
 • Cynk – wątroba i podroby, jaja, kasze, ryż, nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy, zarodki pszenne, pieczarki, warzywa strączkowe, sezam.
 • Katechiny – zielona herbata, śliwki, truskawki, jabłka, morele, brzoskwinie, wiśnie.

Jak dbać o oczy? 5 rad, które warto zapamiętać

Aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata, warto zadbać o kilka kwestii. Zdrowa dieta i regularne wizyty u okulisty to podstawa. Zwróć także uwagę na przyjazne dla oczu oświetlenie w domu i pracy oraz na odpowiednie nawilżenie powietrza. Poniższe wskazówki pomogą Ci jeszcze lepiej zadbać o wzrok.

1. Pamiętaj o regularnych wizytach u okulisty

Specjaliści zalecają, aby osoby przed 40 rokiem życia badały wzrok u okulisty co 2-3 lata. Osoby po 40 roku życia powinny wykonać badanie wzroku raz w roku.

2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Zwróć uwagę na światło, przy którym pracujesz, oglądasz telewizję i czytasz książki. Odpowiednie oświetlenie jest ważne dla zdrowia oczu. Przy niedostatecznym oświetleniu oczy męczą się znacznie szybciej i częściej występują dolegliwości takie jak pieczenie, ból i łzawienie.

Pracując przy monitorze zadbaj o oświetlenie punktowe. Zaleca się ustawienie źródła światła za monitorem. W przypadku telewizora najlepsze będzie górne światło lub lampa ustawiona za/obok telewizora.

3. Zwróć uwagę na odległość od ekranu

Odległość monitora od oczu powinna wynosić około 50-70 cm. W przypadku telewizorów specjaliści zalecają, aby minimalny dystans między oglądającym a telewizorem wynosił dwukrotność szerokości ekranu.

4. Zadbaj o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu

Zbyt suche powietrze w pokoju jest niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia. Jego negatywne skutki są odczuwane szczególnie w sezonie grzewczym. W tym okresie wiele osób zauważa u siebie przesuszoną skórę i pękające naczynka krwionośne w oczach i nosie.

Jak nawilżyć powietrze w pomieszczeniu? Należy regularnie wietrzyć pokój, a w sezonie grzewczym można wspomóc się nawilżaczami powietrza. W sklepach dostępne są ceramiczne pojemniki na wodę, które wiesza się na grzejnikach oraz elektryczne nawilżacze powietrza. Dobrym rozwiązaniem są także rośliny doniczkowe, które nie tylko zdobią pokój, ale również zwiększają wilgotność powietrza w nim.

5. Chroń oczy przed promieniowaniem UV

W słoneczne dni, szczególnie latem, należy zadbać o ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najlepszym rozwiązaniem są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Warto upewnić się, że wybrany model okularów posiada filtr przeciwsłoneczny i niezbędne atesty.

Najpewniejszym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup okularów u optyka. Noszenie okularów z przyciemnionymi szkłami, które nie posiadają filtra przeciwsłonecznego, jest niebezpieczne dla oczu. Ciemne szkła powodują rozszerzenie źrenic z powodu mniejszej ilości światła docierającego do oka. Jeśli okulary nie posiadają filtra UV, rozszerzona źrenica pochłania więcej promieniowania ultrafioletowego, które stopniowo uszkadza siatkówkę oka.

Bibliografia

 1. Kwiatkowska E., Luteina – źródła w diecie i potencjalna rola prozdrowotna, Postępy Fitoterapii /2010, 2: s. 97-100.
 2. Wolski T., Kalisz O., Gerkowicz M., Smorawski M.,Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu, Postępy Fitoterapii 2007, 2: s. 82-90.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!