Blog Aura Herbals
autor: Aura Herbals
Polecany produkt
Colladrop Glow, kolagen morski 5000 mg, saszetki 30 szt.
Hydrolizowany kolagen typu I i III
Najczęściej czytane
Skuteczna suplementacja. Jak wybrać dobry suplement diety?
autor: Karina Wiśniowska
Suplementacja witaminy D. Którą witaminę D Aura Herbals wybrać?
autor: Karina Wiśniowska
Recepta na racjonalną i bezpieczną suplementację witamin i składników mineralnych
autor: Hanna Przerada
Trądzik młodzieńczy diagnozuje się u wielu osób nastoletnich. Wystąpieniu tej choroby sprzyja okres dojrzewania, któremu towarzyszą zmiany hormonalne. Przyczyniają się one do zwiększonego wydzielania sebum. Nadmiar łoju blokuje pory skóry, stwarzając dogodne warunki dla rozwoju bakterii beztlenowych. Mikroorganizmy namnażają się, indukując stan zapalny, przez co na twarzy, szyi i dekolcie, a czasem również na plecach, pojawiają się wypukłości. Zmiany mają postać zaskórników zamkniętych oraz otwartych. Trądzik u dorosłych to coraz częściej spotykany problem, z którym zmagają się ludzie w różnym wieku. Jak powstaje i czy można się go pozbyć?
Spis treści
Trądzik u dorosłych pojawia się wskutek zwiększonej syntezy sebum. Do gabinetów dermatologów zgłaszają się osoby, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Pryszcze i zaskórniki to problemy, z którymi częściej zmagają się kobiety. Wynika to z cyklicznych zmian, jakie zachodzą w ich gospodarce hormonalnej. Czasem zostaje zachwiana równowaga między poszczególnymi substancjami wydzielanymi przez gruczoły dokrewne, co skutkuje pogorszeniem stanu cery.
Przyczyny trądziku u dorosłych są bardzo złożone. Najczęściej wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi, stresem i niewłaściwą pielęgnacją. Negatywnie na stan cery wpływa też życie w zanieczyszczonym środowisku. Nadprodukcji łoju sprzyja niedostateczna ilość snu, picie alkoholu i palenie tytoniu. Podczas wizyty u dermatologa warto przybliżyć swój styl życia, nie pomijając żadnego szczegółu. Pomoże to specjaliście w doborze skutecznego leczenia.
Wyróżnia się 3 główne rodzaje trądziku u dorosłych. Poszczególne typy mają inny przebieg i objawy. Zazwyczaj leczy się je nieco inaczej, dlatego ważne jest dokładne rozpoznanie przypadłości.
Trądzik różowaty to choroba dermatologiczna, której towarzyszą zmiany rumieniowe na twarzy. Skóra jest niezwykle wyczulona na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, przez co łatwo ulega podrażnieniu.
Trądzik grudkowy wyróżnia się tym, że pod powierzchnią skóry znajdują się charakterystyczne wypukłości. Ich usunięcie nie jest łatwe, dlatego często towarzyszą choremu przez kilka miesięcy. Kiedy znikają, w ich miejscu nierzadko pojawiają się blizny.
Trądzik torbielowaty cechuje obecność zaskórników z ropną wydzieliną. Stanowi on ogromny problem pod względem estetycznym. U chorych stwierdza się silny stan zapalny skóry.
Trądzik u dorosłych, podobnie jak u nastolatków, zazwyczaj pojawia się w strefie T, gdzie znajduje się skupisko gruczołów łojowych. Nadmiar sebum zapycha ich ujście, dlatego powstają zaskórniki zamknięte (czarne kropki) oraz zaskórniki otwarte (z białą kropką). Niekiedy stwierdza się obecność silnie zaczerwienionych krost, a pryszcze mają ropną zawartość.
Wprawdzie trądzik u dorosłych przybiera nieco łagodniejszy przebieg niż u nastolatków, ale jest równie uciążliwy i wpływa negatywnie na samoocenę.
Lekarze coraz częściej diagnozują trądzik u dorosłych, przyczyny choroby zazwyczaj obejmują:
Wspomniane czynniki powodują nadmierne wydzielanie sebum, które zatyka ujścia gruczołów łojowych. Na skórze namnażają się bakterie, które wywołują stan zapalny i przyczyniają się do powstawania zaskórników.
Różne rodzaje trądziku u dorosłych dają nieco inne objawy. Postaci różowatej towarzyszą zmiany rumieniowe i podrażnienie skóry. Niekiedy pojawiają się również zaskórniki, grudki czy pryszcze z ropną zawartością.
Objawy trądziku grudkowego obejmują podskórne nierówności, które bardzo trudno usunąć.
Trądzik torbielowaty manifestuje się poprzez pryszcze z ropną zawartością, których w żadnym wypadku nie wolno wyciskać, gdyż grozi to dalszym rozprzestrzenianiem choroby.
We wszystkich przypadkach zazwyczaj pojawia się nadmierne przetłuszczanie skóry.
Leczenie trądziku u dorosłych przybiera różną postać. Nie istnieje bowiem jedno uniwersalne rozwiązanie, które zwalczałoby chorobę i przywracało skórze zdrowy wygląd. Ustalenie źródła dolegliwości odgrywa kluczową rolę przy doborze leczenia. Kobiety, które cierpią na zaburzenia gospodarki hormonalnej, powinny ją uregulować przy wsparciu endokrynologa. Czasem decyduje on o przepisaniu antykoncepcji hormonalnej, która zmniejsza wydzielanie sebum.
Antybiotykoterapia to także jedna z metod na leczenie trądziku u dorosłych, którą specjalista wdraża szczególnie w przypadku zmian torbielowatych. Niektóre leki przyjmuje się doustnie przez czas zalecony przez dermatologa. Istnieją też maści z antybiotykiem, które stosuje się miejscowo. Skuteczna kuracja opiera się na wykonaniu antybiogramu, który pozwala ustalić szczep odpowiedzialny za zmiany i dobrać skuteczny lek.
W walce z trądzikiem stosuje się preparaty z nadtlenkiem benzoilu, które wykazują działanie antybakteryjne. Dużą popularnością cieszą się również dermokosmetyki z kwasem azelainowym, które delikatnie złuszczają skórę i obkurczają ujścia gruczołów łojowych. W rezultacie te ostatnie wytwarzają mniej sebum.
Co na trądzik u dorosłych? Warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki do oczyszczania skóry. Bardzo dobre rezultaty daje żel z kwasem salicylowym, który łączy w sobie działanie antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum.
Jak leczyć trądzik u dorosłych, który pozostaje odporny na antybiotyki i nadtlenek benzoilu? Ostatecznością jest doustna kuracja izotretynoiną. Towarzyszy jej przesuszenie skóry. Ze względu na działanie teratogenne, w przypadku kobiet należy łączyć ją z antykoncepcją. Jednym z potencjalnych skutków ubocznych przyjmowania izotretynoiny jest obniżenie nastroju.
Trądzik u dorosłych czasem pojawia się wskutek źle zbilansowanej diety i niedoboru substancji odżywczych. Osoby, które spożywają żywność ubogą w witaminy oraz minerały, częściej borykają się z tą przypadłością. Słodycze i fast foody pogarszają stan cery. Aby go poprawić, należy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Wspomagająco można stosować suplementy na trądzik z cynkiem, kolagenem rybim oraz witaminami A i E.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się srebro koloidalne w płynie, które służy do oczyszczania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Przynosi jej odświeżenie, ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne. Tonik ze srebrem koloidalnym można stosować 2 razy dziennie zgodnie z zaleceniami producenta.
Istnieją różne domowe sposoby na trądzik u dorosłych, które można wdrożyć, aby poprawić stan swojej cery. Niekiedy okazują się na tyle skuteczne, że leczenie tej przypadłości nie wymaga konsultacji z dermatologiem. Warto zaznaczyć, że osoba, która nigdy nie miała trądziku, a wraz z rozpoczęciem stosowania nowego kosmetyku, pojawiły się u niej niedoskonałości, powinna go odstawić. Czasem jakiś składnik kremu, żelu myjącego czy podkładu wykazuje działanie komedogenne. Oznacza to, że zapycha ujścia gruczołów łojowych.
Zmiany trądzikowe u dorosłych kobiet niekiedy wynikają z wdrożenia antykoncepcji hormonalnej. Choć z jednej strony poleca się ją osobom, które mają problemy skórne, to czasem przyczynia się do ich nasilenia. Warto omówić tę kwestię z dermatologiem i ginekologiem.
Sposoby na trądzik u dorosłych obejmują przede wszystkim dokładne oczyszczanie skóry twarzy. Życie w ciągłym biegu sprawia, że ta czynność bywa wykonywana pobieżnie. W rezultacie pory pozostają zanieczyszczone, namnażają się w nich bakterie i wdaje się stan zapalny. Pomocny okazuje się dobry peeling. Przy ropnych pryszczach odradza się mechaniczny, należy go zastąpić peelingiem enzymatycznym lub chemicznym.
Bibliografia
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.