Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Blog Aura Herbals

SSUCv3H4sIAAAAAAAACnRSu27DMAzcC/QfDM0xaltxamfs0K1Atw5BB1piYiGyFOiRIgjy75WsuNXQbrojeeSRuj4+FAUZwApGtsU1ooCFlN46A05oFehqdecNKo4mZ86GbqqcAJEj5MJpI0Dm5ACOjQomDKTyUkb6NgeJdeC8RRtnuVMMHB6CRiJ/JNLAu4SLJTAHQ0UIkRcE7y5Pr2DHaGOVZVg/xIw3YRlKCQq1t2SJp77/iL6jPkn8S+xDT6h+RdLj82ctB1TsMtvK7BqUCMnuLqWS45dDM+ULAM+FzryfNQMZE2imdDKCCXXIyrQb51MtZUx75UwcgTR1vzggUusTDMHSttgHWVz4EawNFXzhs14s/A09Za2UdrMHklQJDyeLsKa0aZuqb9v2ue7qdbe+J6QzjyLozBMtQgGzo+C5exEnID3HjrG6K7u2Gsr1vm7Kfr/py5pXDd20lFLow+5v3wAAAP//AwCRTBQwzwIAAA==
Uroda i pielęgnacja Zdrowie i suplementacja

Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć? Przyczyny, objawy i leczenie

autor: Aura Herbals

Trądzik u dorosłych to coraz częściej spotykany problem skórny, z którym zmagają się ludzie w różnym wieku. Trądzik powoduje dyskomfort psychiczny i może pozostawiać na skórze niechciane pamiątki. Leczenie jest złożone i wymaga pełnego zaangażowania pacjenta.

Z tego artykułu dowiesz się jak powstaje trądzik i jak sobie z nim poradzić.

Trądzik u dorosłych – dlaczego występuje?

Trądzik u dorosłych pojawia się wskutek zwiększonej syntezy sebum (łoju skórnego). Do gabinetów dermatologów zgłaszają się osoby, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Pryszcze i zaskórniki to problemy, z którymi częściej zmagają się kobiety. Wynika to z cyklicznych zmian, jakie zachodzą w ich gospodarce hormonalnej. Czasem zostaje zachwiana równowaga między poszczególnymi substancjami wydzielanymi przez gruczoły dokrewne, co skutkuje pogorszeniem stanu cery.

Przyczyny trądziku u dorosłych są bardzo złożone. Najczęściej wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi, stresem i niewłaściwą pielęgnacją. Negatywnie na stan cery wpływa też życie w zanieczyszczonym środowisku. Nadprodukcji łoju sprzyja niedostateczna ilość snu, picie alkoholu i palenie tytoniu. Podczas wizyty u dermatologa warto przybliżyć swój styl życia, nie pomijając żadnego szczegółu. Pomoże to specjaliście w doborze skutecznego leczenia.

Rodzaje trądziku u osób dorosłych – jakie są?

Wyróżnia się 3 główne rodzaje trądziku u dorosłych. Poszczególne typy mają inny przebieg i objawy. Zazwyczaj leczy się je nieco inaczej, dlatego ważne jest dokładne rozpoznanie przypadłości.

Trądzik różowaty to choroba dermatologiczna, której towarzyszą zmiany rumieniowe na twarzy. Skóra jest niezwykle wyczulona na niesprzyjające czynniki zewnętrzne, przez co łatwo ulega podrażnieniu.

Trądzik grudkowy wyróżnia się tym, że pod powierzchnią skóry znajdują się charakterystyczne wypukłości. Ich usunięcie nie jest łatwe, dlatego często towarzyszą choremu przez kilka miesięcy. Kiedy znikają, w ich miejscu nierzadko pojawiają się blizny.

Trądzik torbielowaty cechuje obecność zaskórników z ropną wydzieliną. Stanowi on ogromny problem pod względem estetycznym. U chorych stwierdza się silny stan zapalny skóry.

Jak wygląda trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych, podobnie jak u nastolatków, zazwyczaj pojawia się w strefie T, gdzie znajduje się skupisko gruczołów łojowych. Nadmiar sebum zapycha ich ujście, dlatego powstają zaskórniki zamknięte (czarne kropki) oraz zaskórniki otwarte (z białą kropką). Niekiedy stwierdza się obecność silnie zaczerwienionych krost, a pryszcze mają ropną zawartość.

Wprawdzie trądzik u dorosłych przybiera nieco łagodniejszy przebieg niż u nastolatków, ale jest równie uciążliwy i wpływa negatywnie na samoocenę.

Trądzik u dorosłych – przyczyny. Co go powoduje?

Lekarze coraz częściej diagnozują trądzik u dorosłych, przyczyny choroby zazwyczaj obejmują:

 • zaburzenia hormonalne,
 • stosowanie niewłaściwych kosmetyków;,
 • niedokładne oczyszczanie skóry,
 • zaburzenia mikrobioty skóry,
 • stres,
 • złą dietę,
 • niezdrowy styl życia,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • czynniki genetyczne,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • palenie tytoniu,
 • spożywanie alkoholu.

Wspomniane czynniki powodują nadmierne wydzielanie sebum, które zatyka ujścia gruczołów łojowych. Na skórze namnażają się bakterie, które wywołują stan zapalny i przyczyniają się do powstawania zaskórników.

Trądzik u dorosłych – objawy

Różne rodzaje trądziku u dorosłych dają nieco inne objawy. Postaci różowatej towarzyszą zmiany rumieniowe i podrażnienie skóry. Niekiedy pojawiają się również zaskórniki, grudki czy pryszcze z ropną zawartością.

Objawy trądziku grudkowego obejmują podskórne nierówności, które bardzo trudno usunąć.

Trądzik torbielowaty manifestuje się poprzez pryszcze z ropną zawartością, których w żadnym wypadku nie wolno wyciskać, gdyż grozi to dalszym rozprzestrzenianiem choroby.

We wszystkich przypadkach zazwyczaj pojawia się nadmierne przetłuszczanie skóry.

Co stosować na trądzik u dorosłych? Leczenie

Leczenie trądziku u dorosłych przybiera różną postać. Nie istnieje bowiem jedno uniwersalne rozwiązanie, które zwalczałoby chorobę i przywracało skórze zdrowy wygląd. Ustalenie źródła dolegliwości odgrywa kluczową rolę przy doborze leczenia. Kobiety, które cierpią na zaburzenia gospodarki hormonalnej, powinny ją uregulować przy wsparciu endokrynologa. Czasem decyduje on o przepisaniu antykoncepcji hormonalnej, która zmniejsza wydzielanie sebum.

Antybiotykoterapia to także jedna z metod na leczenie trądziku u dorosłych, którą specjalista wdraża szczególnie w przypadku zmian torbielowatych. Niektóre leki przyjmuje się doustnie przez czas zalecony przez dermatologa. Istnieją też maści z antybiotykiem, które stosuje się miejscowo. Skuteczna kuracja opiera się na wykonaniu antybiogramu, który pozwala ustalić szczep odpowiedzialny za zmiany i dobrać skuteczny lek.

W walce z trądzikiem stosuje się preparaty z nadtlenkiem benzoilu, które wykazują działanie antybakteryjne. Dużą popularnością cieszą się również dermokosmetyki z kwasem azelainowym, które delikatnie złuszczają skórę i obkurczają ujścia gruczołów łojowych. W rezultacie te ostatnie wytwarzają mniej sebum.

Co na trądzik u dorosłych? Warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki do oczyszczania skóry. Bardzo dobre rezultaty daje żel z kwasem salicylowym, który łączy w sobie działanie antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum.

Jak leczyć trądzik u dorosłych, który pozostaje odporny na antybiotyki i nadtlenek benzoilu? Ostatecznością jest doustna kuracja izotretynoiną. Towarzyszy jej przesuszenie skóry. Ze względu na działanie teratogenne, w przypadku kobiet należy łączyć ją z antykoncepcją. Jednym z potencjalnych skutków ubocznych przyjmowania izotretynoiny jest obniżenie nastroju.

Suplementy na trądzik

Trądzik u dorosłych czasem pojawia się wskutek źle zbilansowanej diety i niedoboru substancji odżywczych. Osoby, które spożywają żywność ubogą w witaminy oraz minerały, częściej borykają się z tą przypadłością. Słodycze i fast foody pogarszają stan cery. Aby go poprawić, należy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Wspomagająco można stosować suplementy na trądzik z cynkiem, kolagenem rybim, kwasami omega-3 oraz witaminami A i E.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się srebro koloidalne w płynie, które służy do oczyszczania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Przynosi jej odświeżenie, ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne. Tonik ze srebrem koloidalnym można stosować 2 razy dziennie zgodnie z zaleceniami producenta.

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Istnieją różne domowe sposoby na trądzik u dorosłych, które można wdrożyć, aby poprawić stan swojej cery. Niekiedy okazują się na tyle skuteczne, że leczenie tej przypadłości nie wymaga konsultacji z dermatologiem. Warto zaznaczyć, że osoba, która nigdy nie miała trądziku, a wraz z rozpoczęciem stosowania nowego kosmetyku, pojawiły się u niej niedoskonałości, powinna go odstawić. Czasem jakiś składnik kremu, żelu myjącego czy podkładu wykazuje działanie komedogenne. Oznacza to, że zapycha ujścia gruczołów łojowych.

Zmiany trądzikowe u dorosłych kobiet niekiedy wynikają z wdrożenia antykoncepcji hormonalnej. Choć z jednej strony poleca się ją osobom, które mają problemy skórne, to czasem przyczynia się do ich nasilenia. Warto omówić tę kwestię z dermatologiem i ginekologiem.

Sposoby na trądzik u dorosłych obejmują przede wszystkim dokładne oczyszczanie skóry twarzy. Życie w ciągłym biegu sprawia, że ta czynność bywa wykonywana pobieżnie. W rezultacie pory pozostają zanieczyszczone, namnażają się w nich bakterie i wdaje się stan zapalny. Pomocny okazuje się dobry peeling. Przy ropnych pryszczach odradza się mechaniczny, należy go zastąpić peelingiem enzymatycznym lub chemicznym.

Zobacz też:

Bibliografia

 1. Kaźmierska A. D., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego, Poznań, 2020, t. 76, nr 7, s. 373-380.
 2. Osowski Sz., Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, Kosmetologia Estetyczna, Kielce, 2019, nr 6 , s. 755-760.
 3. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Białystok, 2017, nr 2, s. 155-158.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!