Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Skuteczna suplementacja. Jak wybrać dobry suplement diety?

autor: Karina Wiśniowska

Każdego dnia powinniśmy dostarczać do organizmu niezbędne dla zdrowia witaminy i minerały. Suplementy diety to silne wsparcie, dzięki któremu uzupełnisz codzienną dietę o najważniejsze dla zdrowia składniki odżywcze. Warto wiedzieć, od czego zacząć i jak dobrać odpowiedni preparat. Zobacz, jak rozpocząć poprawną suplementację.

3 wskazówki, jak czytać skład suplementów diety

Wskazówka numer 1 – wybieraj preparaty z dobrym składem

Czytanie etykiet kupowanych produktów to dobry nawyk. W ten sposób sprawdzisz, czy dany suplement diety jest bogaty w interesujące Cię składniki aktywne. Wybieraj preparaty o wysokiej zawartości witamin, minerałów i ekstraktów roślinnych. Zawsze warto dokładnie przeczytać skład danego preparatu i upewnić się, że nie ma w nim zbędnych substancji dodatkowych. Kieruj się zasadą, że im prostszy skład, tym lepiej.

Czym są zbędne substancje dodatkowe? Zaliczamy do nich m.in.: sztuczne barwniki, aromaty i wypełniacze, cukier oraz sztuczne konserwanty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre preparaty z witaminami i minerałami zawierają znaczną ilość cukru i syropu glukozowego. Jeśli na co dzień unikasz powyższych składników w produktach spożywczych, to z pewnością nie chcesz ich w składzie suplementów diety.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór suplementów diety w formie kropli lub płynu. Wyróżniają się prostym i naturalnym składem. W przeciwieństwie do tabletek, nie wymagają zastosowania substancji wiążących, wypełniających i utrzymujących wilgoć.

Jeśli nie przepadasz za produktami w płynie, wypróbuj suplementy diety w wegańskich kapsułkach z celulozy roślinnej. Mają znacznie prostszy skład niż produkty w tabletkach. Suplementy diety w kapsułkach Aura Herbals wyprodukowano w markowych kapsułkach Vcaps® z celulozy roślinnej. W składzie kapsułki oprócz składników aktywnych znajdziesz jedynie dwie naturalne substancje dodatkowe pomagające zachować jakość i trwałość produktu.

Jak czytać skład? Dowiedz się, czym są poszczególne składniki suplementu

Czytając skład różnych suplementów diety, często możesz spotkać tajemniczo brzmiące nazwy. Zobacz, czym dokładnie są substancje, które stosujemy do produkcji naszych preparatów.

SKŁADNIKI PREPARATÓW W KROPLACH

 • Mieszanina tokoferoli – w płynnych suplementach diety pełni rolę przeciwutleniacza, czyli substancji, która chroni składniki aktywne przed utratą ich cennych wartości. Najprościej mówiąc, tokoferol to po prostu witamina E.
 • Olej MCT z kokosa – to tłuszcz, który ceniony jest ze względu na swoje dobroczynne właściwości. Stosowany jest jako baza do płynnych suplementów diety, ponieważ wyróżnia się neutralnym smakiem i zapachem oraz pomaga zapewnić pełną przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

SKŁADNIKI PREPARATÓW W KAPSUŁKACH

 • Inulina – to naturalny składnik wypełniający kapsułkę i zapewniający odpowiednią trwałość jej zawartości. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, która występuje w roślinach, np. w cykorii.
 • L-leucyna (leucyna) – to naturalna substancja pozyskiwana z glukozy. Jej zadaniem jest zapewnienie trwałości zawartości kapsułki.
 • Hydroksypropylometyloceluloza – pod tą nazwą kryje się celuloza roślinna, z której powstała otoczka kapsułki.

Wskazówka nr 2 – czytaj tabelę składników aktywnych

Po uważnym przeczytaniu składu, warto przeczytać tabelę składników aktywnych. Na co zwrócić uwagę?

Z tabeli składników aktywnych dowiesz się, ile mg danej substancji zawiera dzienna porcja suplementu diety. Dzięki temu z łatwością porównasz, który preparat ma więcej interesującej Cię substancji.

RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

RWS (Referencyjna Wartość Spożycia) to wskaźnik, który dostarczy ci ważnych informacji. Pokazuje w ilu procentach dzienna porcja preparatu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na dany składnik odżywczy.

Referencyjna Wartość Spożycia dla witamin i minerałów została ustalona na podstawie norm żywienia dla osób dorosłych, opracowanych w krajach Unii Europejskiej, USA oraz na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WAŻNE!

RWS to wartość przybliżona. Pokazuje, jaka ilość witamin i minerałów jest niezbędna dla osoby dorosłej. Zadaniem referencyjnych wartości spożycia jest pomoc konsumentom w ustalaniu codziennych jadłospisów. Dzięki znajomości tych wartości, łatwiej zadbać o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę poprzez odpowiedni dobór spożywanych produktów.

Pamiętaj jednak, że każdy organizm jest inny, dlatego zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i minerały może różnić się u poszczególnych osób. Wiele zależy od prowadzonego trybu życia oraz od innych czynników, takich jak występujące choroby, wiek, płeć czy też ciąża.

Ekstrakty roślinne a RWS

W tabeli składników aktywnych zauważysz, że przy ekstraktach roślinnych nie ma informacji o referencyjnej wartości spożycia. Wynika to z tego, że nie ustalono wartości RWS dla poszczególnych roślin.

Spożywając ekstrakty roślinne warto stosować się do zaleceń producenta preparatu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub innym zaufanym specjalistą.

Naucz się, jak prawidłowo czytać tabelę składników aktywnych

Dzięki poniższym przykładom dowiesz się, jak interpretować informacje z tabeli składników aktywnych, którą znajdziesz na etykiecie każdego z suplementów diety.

Przykład 1.

Zalecana dzienna porcja pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie na witaminy A, D, E i K.

Przykład 2.

Dzienna porcja powyższego preparatu w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Dodatkowo pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C, kwas foliowy, witaminę B6 i B12.

Jeśli stosujesz więcej niż jeden preparat, upewnij się, że nie przekroczysz dziennego zapotrzebowania na poszczególne witaminy i minerały.

Sprawdź, jakie składniki aktywne zawierają stosowane przez Ciebie preparaty. Jeśli jedna z witamin lub jeden z minerałów występuje w więcej niż jednym produkcie, sprawdź ich RWS. Upewnij się, że w znaczący sposób nie przekraczasz dziennego zapotrzebowania.

Nadmiar witamin i minerałów może być równie groźny jak ich niedobór. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D, E i K). Witaminy A, D, E i K magazynowane są w organizmie w wątrobie i tkance tłuszczowej. Regularne ich spożywanie w nadmiernej ilości nie jest korzystne dla organizmu i może skutkować wystąpieniem hiperwitaminozy.

Choć do hiperwitaminozy dochodzi stosunkowo rzadko, warto wiedzieć, jakie są jej objawy i konsekwencje dla zdrowia. Hiperwitaminoza objawia się najczęściej poprzez bóle głowy, nudności i wymioty, bóle stawów i mięśni, a także dolegliwości ze strony wątroby. Aby uniknąć hiperwitaminozy, należy zawsze czytać tabelę składników aktywnych i sprawdzać Referencyjną Wartość Spożycia wszystkich stosowanych preparatów witaminowych.

Czy przekroczenie referencyjnej wartości spożycia zawsze wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia?

W okresie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały, stosowanie wyższych dawek poszczególnych składników może okazać się koniecznością. W przypadku obniżonej odporności i osłabienia organizmu, specjaliści często zalecają swoim pacjentom wyższe dawki witamin i minerałów. Jeśli masz wątpliwości, czy stosujesz odpowiednią ilość witamin i minerałów, skonsultuj się z twoim lekarzem lub innym specjalistą.

Wskazówka numer 3 – wybieraj standaryzowane ekstrakty roślinne

W preparatach leczniczych i suplementach diety często stosuje się ekstrakty roślinne. Najwyższej jakości ekstrakty są standaryzowane na zawartość konkretnej substancji aktywnej. Dodatkowo w opisie produktu możesz spotkać się ze wskaźnikiem DER . Zobacz, jak analizować te informacje.

Przykład 1.

ekstrakt z korzenia ashwagandhy DER 20:1 (standaryzowany na 10% witanolidów)

Powyższy zapis zawiera dwie ważne informacje: ekstrakt standaryzowany jest na 10% witanolidów, a DER (Drug Extract Ratio) wynosi 20:1.

DER (z ang. Drug Extract Ratio) to stosunek ilości surowca roślinnego do ilości otrzymanego przetworu roślinnego. DER 20:1 oznacza, że z 20 gram surowca otrzymano 1 gram produktu. Im wyższa jest pierwsza liczba, tym więcej surowca roślinnego użyto do produkcji danego preparatu.

Witanolidy to cenna substancja aktywna zawarta w ashwagandzie. To właśnie witanolidy odpowiadają za jej dobroczynne właściwości. Ekstrakt standaryzowany na 10% witanolidów oznacza, że aż 10% całego ekstraktu stanowią witanolidy. Jeśli dzienna porcja preparatu zawiera 500 mg ekstraktu z ashwagandhy, to znajduje się w niej aż 50 mg witanolidów. Standaryzacja ekstraktu daje ci pewność, że faktycznie zawiera dostateczną ilość substancji aktywnej.

Przykład 2.

Poniżej znajdują się informację o ekstraktach z ashwagandhy zawartych w trzech różnych produktach. Porównaj je i zastanów się, który z nich ma najkorzystniejszy skład.

Produkt nr 1
ekstrakt z korzenia ashwagandhy DER 20:1, w tym: 500 mg
10% witanolidów 50 mg
Produkt nr 2
Ekstrakt z korzenia ashwagandhy 500 mg
Produkt nr 3
Ekstrakt z korzenia ashwagandhy, w tym 250 mg
3% witanolidów 7,5 mg

Najwięcej informacji o ekstrakcie zamieścił producent pierwszego produktu. Dzięki wskaźnikowi DER masz pewność, ile surowca użyto do wyprodukowania ekstraktu. Ekstrakt jest standaryzowany na 10% witanolidów, a dzienna porcja produktu zawiera 500 mg ashwagandhy (w tym 50 mg witanolidów).

W opisie produktu numer 3 nie podano wskaźnika DER, dlatego nie jesteś w stanie ocenić, z jakiej ilości surowca powstał ekstrakt. Ekstrakt standaryzowany jest jedynie na 3% witanolidów. Dzienna porcja produktu zawiera 250 mg ashwagandhy, czyli dwa razy mniej niż w produkcie nr 1 i 2.

Produkt numer 2 w dziennej porcji zawiera 500 mg ashwagandhy. Producent nie podaje jednak wskaźnika DER ani informacji o standaryzacji ekstraktu. Nie masz pewności, ile substancji aktywnych faktycznie znajduje się w dziennej porcji produktu.

Z powyższych trzech produktów najkorzystniejszy skład posiada pierwszy produkt.

Pamiętaj, że ekstrakty roślinne standaryzowane są na różne substancje aktywne. Poniżej znajduje się przykładowa lista ekstraktów roślinnych wraz z substancją aktywną w nich zawartą.

Ekstrakt roślinny Substancja aktywna
Kurkuma Kurkuminoidy
Pieprz czarny Piperyna
Kadzidłowiec Kwasy bosweliowe
Oregano Karwakrol
Ostropest plamisty  Sylimaryna
Miłorząb japoński Ginkoflawonoglikozydy
Aksamitka rozpierzchła Luteina

Które witaminy i minerały wybrać? Sprawdź, których składników odżywczych potrzebujesz

W aptece do wyboru masz dziesiątki preparatów z witaminami, minerałami i ekstraktami roślinnymi. Wśród nich znajdziesz produkty dedykowane dla różnych grup wiekowych i preparaty, które mają konkretne zadania. Wsparcie układu odpornościowego, wzmocnienie stawów i kości czy też poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci – to tylko część z nich.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć i który preparat wybrać? Zastanów się na spokojnie, jakie są aktualne potrzeby twojego organizmu. Czy potrzebujesz zadbać o odporność? A może chcesz wzmocnić skórę, włosy paznokcie? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które składniki odżywcze wspierają konkretne funkcje organizmu.

Po kliknięciu na każdą z kategorii w kolumnie “Zastosowanie”, przekierujemy Cię do listy naszych produktów dotyczących tej konkretnej kategorii. Mamy nadzieję, że znajdziesz preparat odpowiedni do twoich potrzeb.

Zastosowanie minerały, ekstrakty roślinne i inne składniki dla zdrowia
Odporność witamina C, witamina D, cynk, selen, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3, krzem, probiotyki
Układ trawienny ostropest plamisty, karczoch zwyczajny, kurkuma, kadzidłowiec indyjski, oregano, orzech włoski, probiotyki
Włosy, skóra, paznokcie cynk, selen, witamina A, witamina E, witamina C, cynk, selen, biotyna, krzem, skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, kolagen rybi, kwasy tłuszczowe omega-3
Stawy, mięśnie i kości kolagen rybi, kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, magnez, MSM, witamina D, krzem, kurkuma, kadzidłowiec
Sen melatonina, melisa, waleriana, ashwagandha, witaminy z grupy B
Łagodzenie objawów stresu adaptogeny: ashwagandha, bakopa, wąkrota azjatycka; magnez, witaminy z grupy B
Układ nerwowy miłorząb japoński, magnez, adaptogeny: ashwagandha, bakopa, wąkrota azjatycka; magnez, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B
Wzrok luteina, witamina A, kwasy tłuszczowe omega-3
Układ krwionośny witamina K, żelazo, krzem, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, cynk

Jeśli masz wątpliwości, w podjęciu decyzji o suplementacji pomoże ci lekarz, dietetyk lub inny specjalista. Lekarz przeprowadzi z tobą dokładny wywiad i zleci wykonanie badania krwi. Na tej podstawie będzie można ustalić czy występują u Ciebie niedobory i określić, których witamin i minerałów aktualnie potrzebujesz.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i różni się zapotrzebowaniem na poszczególne składniki diety. Skuteczna suplementacja oparta jest na uważnej obserwacji organizmu, na wynikach badań i uwzględnia styl życia konkretnej osoby. Inne będzie zapotrzebowanie na poszczególne mikro- i makroelementy u osoby aktywnej fizycznie, a inne u kobiety w ciąży. Dlatego co jakiś czas warto wykonać badania krwi i skonsultować ich wyniki z lekarzem.

Badania krwi przed rozpoczęciem suplementacji

W zależności od Twojego stanu zdrowia, lekarz może zlecić badania pod kątem poszczególnych witamin i minerałów. Badania możesz wykonać również prywatnie w laboratoriach medycznych.

Możesz w ten sposób sprawdzić poziom składników diety takich jak:

 • żelazo,
 • witamina A,
 • witamina B1,
 • witamina B2,
 • witamina B6,
 • witamina B7,
 • witamina B12,
 • kwas foliowy,
 • witamina C,
 • witamina E,
 • magnez,
 • potas,
 • sód.

Badanie poziomu witaminy D

Witamina D jest niezwykle ważna dla zdrowia. Statystyki pokazują, że nawet 90% społeczeństwa w Polsce może cierpieć na jej niedobór. Deficyt witaminy D to problem występujący szczególnie często w okresie jesienno-zimowym. Z tego względu lekarze zalecają suplementację.

Przed rozpoczęciem suplementacji witaminy D zaleca się wykonanie badania o nazwie “Witamina D metabolit 25(OH)”. Wyniki badania pokazują wyjściowy poziom witaminy D w organizmie. Na ich podstawie lekarz zdecyduje o wysokości codziennej dawki witaminy D, którą powinna przyjmować dana osoba.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze suplementu diety?

Markowe surowce – gwarancja jakości

Wybierając suplement diety warto zwrócić, czy preparat zawiera markowe surowce, na przykład markowe witaminy. W preparatach Aura Herbals wykorzystywane są m.in. markowe witaminy Quali®-A, Quali®-C, Quali®-D, Quali®-E holenderskiej firmy DSM Nutritional Products oraz witamina K2 MenaQ7® amerykańskiej firmy Nattopharma.

Markowe surowce wyróżniają się wysoką jakością. Ich producenci dokładają wszelkich starań, aby oferowany produkt był wysokoprzyswajalny i w pełni bezpieczny. W tym celu surowce przechodzą liczne badania, często też posiadają certyfikaty potwierdzające ich jakość.

Badania – gwarancja bezpieczeństwa

Dobrą praktyką producentów suplementów diety jest regularne sprawdzanie swoich produktów w laboratoriach badawczych.

Suplementy Aura Herbals są badane pod kątem zanieczyszczeń mikrobiologicznych i obecności metali ciężkich przez niezależną i akredytowaną jednostkę J.S. Hamilton. Preparaty z witaminami i minerałami są sprawdzane również pod kątem zawartości odpowiedniej ilości składników aktywnych.

Podsumowanie

W artykule zawarliśmy najważniejsze wskazówki, dzięki którym zadbasz o skuteczną suplementację. Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementu diety. Pokazaliśmy Ci, jak prawidłowo odczytywać najważniejsze informacje z etykiety i jak interpretować dane z tabeli składników aktywnych. Dzięki naszym wskazówkom łatwiej porównasz skład interesujących Cię preparatów i wybierzesz najlepszy z nich.

Masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszanych w artykule? Daj nam znać w komentarzu.

Bibliografia

 1. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2020.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!