Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-obd 400x200_baner-IZ_AH_cta-obd

Blog Aura Herbals

Medycyna naturalna

Skrzyp polny – właściwości i jego zastosowanie

autor: Aura Herbals

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości i z dużej zawartości „pierwiastka życia”, czyli krzemu. Skrzyp polny znalazł zastosowanie w wspomaganiu leczenia wielu dolegliwości. Doskonale sprawdza się także w pielęgnacji urody. Poznaj działanie tej niezwykłej rośliny.

Moc ziół znana była naszym babciom i prababciom, które z pokolenia na pokolenie przekazywały sobie naturalne sposoby na wszelakie dolegliwości. Dziś, gdy jesteśmy zmęczeni wszechogarniającą nas chemią w produktach spożywczych i kosmetykach, z radością wracamy do prostych, naturalnych receptur. Na dodatek stosowanie ziół jest łatwiejsze niż przed laty. Nie trzeba już ich samodzielnie hodować, zbierać i suszyć. Jest wiele miejsc, w których można zakupić naturalne preparaty zawierające wyciąg z dobroczynnych roślin.

Nadzwyczajne właściwości skrzypu polnego

Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin na ziemi. We francuskiej klasyfikacji roślin leczniczych o wyjątkowych właściwościach znajduje się na pierwszym miejscu. Co czyni skrzyp polny tak cennym ziołem? Przede wszystkim duża zawartość krzemu, który buduje komórki organizmu. Udowodniono pozytywny wpływ krzemu na nerki, nadnercza, serce, krew oraz skórę, włosy i paznokcie.

Skrzyp polny a pielęgnacja urody

Dzięki wysokiej zawartości krzemu, skrzyp polny korzystnie wpływa na wygląd:

  • poprawia elastyczność naskórka,
  • zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się włosów i paznokci,
  • przyspiesza ich naturalny wzrost.

Nasze mamy i babcie doskonale wiedziały, że napary i płukanki ze skrzypu polnego potrafią zdziałać cuda w pielęgnacji urody. Stosowały go, aby mieć piękne i mocne włosy, zdrowe paznokcie i zadbaną skórę.

Przepis na oczyszczającą ziołową kąpiel (z książki „Zioła z polskich łąk”)

Potrzebujesz:

  • pół szklanki ziela skrzypu polnego,
  • pół szklanki ziela mniszka lekarskiego,
  • pół szklanki liści brzozy,
  • 5 łyżek ziela bratka.

Wymienione zioła wrzuć do garnka o pojemności ok. 2-3 litrów i zalej je wodą. Gotuj pod przykryciem przez około 4 minuty na wolnym ogniu. Odstaw na około 30 minut, a po upływie czasu odcedź wywar i wlej do wanny z wodą w temperaturze około 38-39 stopni Celsjusza. Dla najlepszego efektu kąpiel powinna potrwać około 15-20 minut.

Korzyści z oczyszczającej, ziołowej kąpieli:

  • korzystnie wpływa na leczenie trądziku,
  • pomaga przy stanach zapalnych skóry,
  • zmniejsza łojotok skóry,
  • wzbogaca skórę w cenne składniki mineralne.

Skrzyp polny dla zdrowia układu kostnego

Skrzyp polny pomaga utrzymać właściwą elastyczność błon śluzowych oraz tkanki łącznej i kostnej, tym samym przyczyniając się do utrzymania organizmu w doskonałej formie. Skrzyp polny dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom stosowany jest pomocniczo w leczeniu takich schorzeń jak artretyzm i reumatyzm.

Wysoka zawartość krzemu sprawia, że ekstrakt z skrzypu polnego jest świetnym, naturalnym sposobem na uzupełnienie codziennej diety w „pierwiastek życia”. Warto stosować go zarówno w profilaktyce jak i w wspomaganiu leczenia osteoporozy.

Skrzyp polny – sprzymierzeniec w dolegliwościach kobiecych

Jak żadne inne zioło skrzyp polny jest prawdziwym sprzymierzeńcem kobiet. Nie tylko pomaga dbać o zdrowy i piękny wygląd włosów, paznokci i skóry, ale pomaga także przy schorzeniach dróg moczowych, które dotykają głównie kobiety, oraz przy obfitych miesiączkach. Flawonoidy zawarte w skrzypie polnym zwiększają objętość wydalanego moczu, dzięki czemu efektywniej wydalany jest nadmiar moczanów z organizmu. Działanie moczopędne tej rośliny nie jest jednak silne, dlatego z organizmu nie są wypłukiwane cenne witaminy oraz makro- i mikroelementy. Skrzyp polny stosowany jest m.in. w zapaleniu pęcherza, kamicy moczowej, gośćcu oraz skazie moczanowej. Ma właściwości rozkurczowe, dzięki czemu minimalizuje przykre dolegliwości bólowe występujące przy tych schorzeniach. Ma zastosowanie również w obfitych krwawieniach miesięcznych. Leki zawierające ekstrakt z skrzypu polnego są z powodzeniem stosowane jako środek pomagający w gojeniu się ran po operacji oraz jako środek przeciwkrwotoczny.

Na co jeszcze pomaga skrzyp polny?

Spektrum działania skrzypu polnego – podobnie jak w przypadku większości leków pochodzących z natury – jest bardzo szerokie. Wykazuje również skuteczność przy:

  • nadmiernej potliwości,
  • łuszczycy,
  • owrzodzeniach okrężnicy,
  • wrzodach żołądka i dwunastnicy,
  • polipach podbrzusza,
  • próchnicy.

Można go stosować zarówno w postaci ziołowych naparów, jak i naturalnych preparatów zawierających wyciąg ze skrzypu polnego. Przyjmowanie doustne przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale roślina ta wykazuje także bardzo dobre działanie w zastosowaniu zewnętrznym w postaci płukanek na włosy czy okładów na skórę. Warto moczyć dłonie w specjalnie przygotowanym naparze ze skrzypu polnego – w ten sposób poprawimy elastyczność naskórka i kondycję paznokci. Najlepsze efekty przynosi połączenie działania od zewnątrz i wewnątrz.

Skrzyp polny to jedno z najbardziej niedocenianych ziół. Powszechność przysłoniła unikatowe właściwości prozdrowotne tej rośliny. Tymczasem – to, co najcenniejsze występuje w naturze w dużej ilości, aby każdy mógł skorzystać z jej wyjątkowych darów.

Kto nie powinien stosować skrzypu polnego?

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Nadmierna ilość skrzypu polnego może być dla nich niewskazana. Tak samo w przypadku osób z zaawansowanymi chorobami układu krążenia i układu moczowego. Zawsze należy konsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że dany ekstrakt roślinny nie zaszkodzi zdrowiu ani nie wejdzie w interakcję z przyjmowanymi lekami.

Bibliografia

  1. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987.
  2. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa 2011.
  3. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Warszawa 2017.
  4. Nowak T.Z., Zioła z polskich łąk, Kraków 2017.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!