Blog Aura Herbals
autor: Aura Herbals
Polecany produkt
Moja Wątroba, karczoch, ostropest, kurkuma, kapsułki 60 szt.
Naturalne ekstrakty roślinne wspierające wątrobę i układ trawienny
Najczęściej czytane
Skuteczna suplementacja. Jak wybrać dobry suplement diety?
autor: Karina Wiśniowska
Suplementacja witaminy D. Którą witaminę D Aura Herbals wybrać?
autor: Karina Wiśniowska
Recepta na racjonalną i bezpieczną suplementację witamin i składników mineralnych
autor: Hanna Przerada
Czy wiesz, że wątroba regularnie odtruwa twój organizm z wielu szkodliwych substancji? To właśnie ona rozprawia się ze zbędnymi produktami przemiany materii, alkoholem i lekami. Niestety, skumulowane w organizmie toksyny obciążają wątrobę, zmuszając ją do jeszcze intensywniejszego wysiłku, co w przyszłości może skutkować różnymi dolegliwościami. Wątroba pełni ponad 500 ważnych funkcji w organizmie, dlatego warto zawczasu zadbać o ten jakże cenny organ.
Spis treści
Nadmiernie obciążona wątroba nie od razu daje zauważalne objawy. Jednak wraz z upływem czasu mogą pojawić się dolegliwości, które wskazują na pogorszenie jej stanu. Pamiętaj jednak, że część z tych objawów jest niespecyficzna i może wiązać się z różnymi schorzeniami. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę problemów.
7 objawów, które powinny zwrócić twoją uwagę:
Każdego dnia nasza wątroba narażona jest na działanie uszkadzających ją czynników. Zaliczamy do nich nadużywanie alkoholu, wirusowe zapalenia wątroby, zastój żółci, stosowane leki oraz różnego rodzaju substancje toksyczne.
Wyżej wymienione czynniki mogą prowadzić do schorzeń takich jak: marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, przewlekły stan zapalny. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o prawidłową pracę wątroby. Przyjrzyj się swojej codziennej diecie i upewnij się, czy jest bogata w składniki, które pomagają oczyścić wątrobę z nagromadzonych toksyn. Odpowiednia dieta to podstawa, jeśli interesuje cię odtruwanie wątroby. Kolejnym, równie ważnym krokiem, jest dbanie o to, aby nie obciążać wątroby.
Nie od dziś wiadomo, że zioła są nieocenione, jeśli chcemy przeprowadzić detoks organizmu za pomocą naturalnych metod. Ekstrakty ziołowe stosowane są profilaktycznie, a także wspomagająco w łagodzeniu różnych dolegliwości.
Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina, którą znajdziesz w składzie wielu produktów na wzmocnienie i oczyszczenie wątroby. Nic dziwnego, ponieważ owoce ostropestu są bogatym źródłem sylimaryny, czyli substancji o prozdrowotnych właściwościach. Sylimaryna często stosowana jest w leczeniu uzupełniającym chorób wątroby, ponieważ chroni ją przed negatywnym wpływem toksycznych substancji oraz wspomaga proces regeneracji.
Sylimaryna kompleksowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby:
Ziele z karczocha zwyczajnego często stosowane jest w leczeniu chorób wątroby i woreczka żółciowego. Jego żółciopędne i żółciotwórcze działanie zostało udowodnione w licznych badaniach klinicznych. Warto wiedzieć, że odpowiednia ilość żółci jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, ponieważ ułatwia ona trawienie i wchłanianie tłuszczu. Zapolska-Downar i współpracownicy w swoich badaniach wykazali, że wyciąg z karczocha posiada także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu działa ochronnie w stosunku do komórek wątroby. Dodatkowo pomaga w procesie jej regeneracji.
Kurkuma (zwana też ostryżem długim) jest bogata w przeciwutleniacz o nazwie kurkumina. To właśnie kurkumina odpowiada za intensywny żółty kolor kurkumy. Jest to substancja o udowodnionym przeciwzapalnym działaniu, dzięki czemu korzystnie wpływa na organizm. Kłącze kurkumy stosuje się wspomagająco w leczeniu chorób żołądka, jelit oraz przy uszkodzeniach wątroby. Kurkumina znacznie wzmaga produkcję żółci, co jest szczególnie istotne w leczeniu chorób wątroby objawiających się niedostatecznym jej wydzielaniem.
Oregano to nie tylko znakomita przyprawa do potraw, ale też roślina o cennych właściwościach prozdrowotnych. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze (dlatego często nazywa się je „naturalnym antybiotykiem”) oraz wspiera prawidłową pracę układu trawiennego. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Coraz więcej mówi się o korzystnym działaniu olejku z oregano na pracę wątroby. Zawarte w nim substancje aktywne działają oczyszczająco i ochronnie.
Berberys zawiera berberynę – silną substancję aktywną o korzystnym dla organizmu działaniu. Wnioski z dotychczasowych badań są niezwykle obiecujące. Berberyna pomaga obniżyć poziom cholesterolu, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz wspiera pracę wątroby. Wpływa także na aktywność enzymów odpowiadających za detoksykację, dlatego działa ochronnie na wątrobę
Poniższy napar ziołowo-miodowy ma działanie rozkurczające, przeciwzapalne i żółciotwórcze. To jedna z mieszanek autorstwa Sinjakowa, rosyjskiego fitoterapeuty, znajdująca zastosowanie przy wszelkich dolegliwościach ze strony wątroby.
Przepis:
Łyżkę kwiatu nagietka lekarskiego zalej 0,5 l wrzącej wody i zaparzaj około 3 minut. Po ostygnięciu i odcedzeniu dodaj 2 łyżki miodu. Pij na ciepło pół szklanki 3-4 razy dziennie. Pamiętaj, żeby napar nie był zbyt gorący, ponieważ w bardzo wysokiej temperaturze miód traci swoje cenne właściwości
Bibliografia
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.