Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Zdrowa dieta

Oczyszczanie wątroby

autor: Aura Herbals

Czy wiesz, że wątroba regularnie odtruwa twój organizm z wielu szkodliwych substancji? To właśnie ona rozprawia się ze zbędnymi produktami przemiany materii, alkoholem i lekami. Niestety, skumulowane w organizmie toksyny obciążają wątrobę, zmuszając ją do jeszcze intensywniejszego wysiłku, co w przyszłości może skutkować różnymi dolegliwościami. Wątroba pełni ponad 500 ważnych funkcji w organizmie, dlatego warto zawczasu zadbać o ten jakże cenny organ.

Jakie są najczęstsze objawy chorej wątroby?

Nadmiernie obciążona wątroba nie od razu daje zauważalne objawy. Jednak wraz z upływem czasu mogą pojawić się dolegliwości, które wskazują na pogorszenie jej stanu. Pamiętaj jednak, że część z tych objawów jest niespecyficzna i może wiązać się z różnymi schorzeniami. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę problemów.

7 objawów, które powinny zwrócić twoją uwagę:

 • gorycz w ustach, brak apetytu;
 • wzdęcia brzucha;
 • niestrawność po spożyciu posiłku;
 • zimna i wilgotna skóra ciała;
 • pojawienie się piegów, znamion brązowych i brodawek;
 • skurcze w łydkach i palcach rąk;
 • zabarwiony na żółto spód języka.

Co zakłóca prawidłową pracę wątroby?

Każdego dnia nasza wątroba narażona jest na działanie uszkadzających ją czynników. Zaliczamy do nich nadużywanie alkoholu, wirusowe zapalenia wątroby, zastój żółci, stosowane leki oraz różnego rodzaju substancje toksyczne.

Wyżej wymienione czynniki mogą prowadzić do schorzeń takich jak: marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, przewlekły stan zapalny. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o prawidłową pracę wątroby. Przyjrzyj się swojej codziennej diecie i upewnij się, czy jest bogata w składniki, które pomagają oczyścić wątrobę z nagromadzonych toksyn. Odpowiednia dieta to podstawa, jeśli interesuje cię odtruwanie wątroby. Kolejnym, równie ważnym krokiem, jest dbanie o to, aby nie obciążać wątroby.

Przyczyny nieprawidłowej pracy wątroby, czyli czego unikać:

 • nadmiernego spożycia oczyszczonych produktów skrobiowych (zwłaszcza białej mąki);
 • nadmiernego spożycia cukru,produktów cukrowych,owoców i alkoholu;
 • nadmiernego spożycia tłuszczów,oleju roślinnego, tłustego mięsa;
 • nadmiernego spożycia posiłków i płynów;
 • jedzenia przed snem lub w nocy;
 • nadmiernego spożywania gotowanego jedzenia (surowe jest bogate w enzymy trawienne i błonnik).

lepsze samopoczucie

Oczyszczanie wątroby z pomocą ziół

Nie od dziś wiadomo, że zioła są nieocenione, jeśli chcemy przeprowadzić detoks organizmu za pomocą naturalnych metod. Ekstrakty ziołowe stosowane są profilaktycznie, a także wspomagająco w łagodzeniu różnych dolegliwości.

Sylimaryna – poznaj cenną substancję zawartą w ostropeście plamistym

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina, którą znajdziesz w składzie wielu produktów na wzmocnienie i oczyszczenie wątroby. Nic dziwnego, ponieważ owoce ostropestu są bogatym źródłem sylimaryny, czyli substancji o prozdrowotnych właściwościach. Sylimaryna często stosowana jest w leczeniu uzupełniającym chorób wątroby, ponieważ chroni ją przed negatywnym wpływem toksycznych substancji oraz wspomaga proces regeneracji.

Sylimaryna kompleksowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby:

 • chroni przed wnikaniem toksyn do wnętrza komórek wątroby (hepatocytów);
 • działa przeciwzapalnie;
 • hamuje postępujące procesy włóknienia
 • przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek wątroby;
 • chroni hepatocyty przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Karczoch pomaga w ochronie komórek wątroby

Ziele z karczocha zwyczajnego często stosowane jest w leczeniu chorób wątroby i woreczka żółciowego. Jego żółciopędne i żółciotwórcze działanie zostało udowodnione w licznych badaniach klinicznych. Warto wiedzieć, że odpowiednia ilość żółci jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, ponieważ ułatwia ona trawienie i wchłanianie tłuszczu. Zapolska-Downar i współpracownicy w swoich badaniach wykazali, że wyciąg z karczocha posiada także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu działa ochronnie w stosunku do komórek wątroby. Dodatkowo pomaga w procesie jej regeneracji.

Kurkumina – cenny składnik zawarty w kurkumie

Kurkuma (zwana też ostryżem długim) jest bogata w przeciwutleniacz o nazwie kurkumina. To właśnie kurkumina odpowiada za intensywny żółty kolor kurkumy. Jest to substancja o udowodnionym przeciwzapalnym działaniu, dzięki czemu korzystnie wpływa na organizm. Kłącze kurkumy stosuje się wspomagająco w leczeniu chorób żołądka, jelit oraz przy uszkodzeniach wątroby. Kurkumina znacznie wzmaga produkcję żółci, co jest szczególnie istotne w leczeniu chorób wątroby objawiających się niedostatecznym jej wydzielaniem.

Oregano

Oregano to nie tylko znakomita przyprawa do potraw, ale też roślina o cennych właściwościach prozdrowotnych. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze (dlatego często nazywa się je „naturalnym antybiotykiem”) oraz wspiera prawidłową pracę układu trawiennego. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Coraz więcej mówi się o korzystnym działaniu olejku z oregano na pracę wątroby. Zawarte w nim substancje aktywne działają oczyszczająco i ochronnie.

Berberys

Berberys zawiera berberynę – silną substancję aktywną o korzystnym dla organizmu działaniu. Wnioski z dotychczasowych badań są niezwykle obiecujące. Berberyna pomaga obniżyć poziom cholesterolu, chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz wspiera pracę wątroby. Wpływa także na aktywność enzymów odpowiadających za detoksykację, dlatego działa ochronnie na wątrobę

Sposób na oczyszczenie wątroby – ziołowy napar

Poniższy napar ziołowo-miodowy ma działanie rozkurczające, przeciwzapalne i żółciotwórcze. To jedna z mieszanek autorstwa Sinjakowa, rosyjskiego fitoterapeuty, znajdująca zastosowanie przy wszelkich dolegliwościach ze strony wątroby.

Przepis:

Łyżkę kwiatu nagietka lekarskiego zalej 0,5 l wrzącej wody i zaparzaj około 3 minut. Po ostygnięciu i odcedzeniu dodaj 2 łyżki miodu. Pij na ciepło pół szklanki 3-4 razy dziennie. Pamiętaj, żeby napar nie był zbyt gorący, ponieważ w bardzo wysokiej temperaturze miód traci swoje cenne właściwości

Bibliografia

 1. Baraniak J., Kania M., Właściwości lecznicze roślin przyprawowych na przykładzie ostryżu długiego, Postępy Fitoterapii 2015, 2: s.102-106
 2. Jankowski J., Kurkuma jako lek przeciwzapalny i przeciwnowotworowy, Postępy Fitoterapii 2004, 2: s. 87-90
 3. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., Miód i surowce roślinne w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, Postępy Fitoterapii 2017, 1: s. 42-46
 4. Karłowicz-Bodalska K., Bodalski T., Znaczenie surowców roślinnych w leczeniu schorzeń wątroby, Postępy Fitoterapii 2007, 3: s. 155-167
 5. Ptasznik A., Rola sylimaryny w zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby, Postępy Fitoterapii 2004, 4: s. 189-190.
 6. Kędzia B., Hołderna-Kędzia E.,Miód i surowce roślinne w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, Postępy Fitoterapii 2017, 1: s. 42-46

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!