Blog Aura Herbals
autor: Dominika Leśnikowska
Autor
Dominika Leśnikowska
fizjoterapeuta
Polecany produkt
Mój Sen, Szybkie Zasypianie i Spokojny Sen, kapsułki 60 szt.
Melatonina, L-tryptofan, L-teanina, niacyna, witamina B6
Najczęściej czytane
Skuteczna suplementacja. Jak wybrać dobry suplement diety?
autor: Karina Wiśniowska
Suplementacja witaminy D. Którą witaminę D Aura Herbals wybrać?
autor: Karina Wiśniowska
Recepta na racjonalną i bezpieczną suplementację witamin i składników mineralnych
autor: Hanna Przerada
Wyciągi roślinne wykazują mnóstwo cennych dla zdrowia właściwości. Ziołolecznictwo może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i wspomagać podstawowe leczenie wielu schorzeń. Lawenda to roślina o działaniu wielokierunkowym, co potwierdzają liczne badania. Poznaj sposoby na wykorzystanie kwiatów lawendy i pozyskanego z nich olejku eterycznego.
Spis treści
Lawenda wąskolistna, zwana lekarską to najbardziej popularny gatunek tej rośliny w Polsce. Osiąga około 50 – 60 cm wysokości, ma fioletowe kłosy oraz intensywny zapach.
Lawenda nie wymaga szczególnej uwagi. Lubi nasłonecznione miejsca w ogrodzie i niezbyt mokre podłoże. Należy przycinać ją dwa razy do roku. Po zimie, usuwając martwe i uszkodzone pędy oraz po okresie kwitnienia, przycinając łodygi. Lawendę można uprawiać również w doniczkach. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiednich otworów, aby nadmiar wody mógł swobodnie spływać.
Lawenda wygląda urokliwie, ale oprócz walorów wizualnych posiada również właściwości terapeutyczne. Surowcem leczniczym są kwiaty lawendy, zbierane jeszcze przed całkowitym rozwinięciem pąków. Lawenda wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dzięki swoim wyciszającym i relaksującym właściwościom, może pomóc w łagodzeniu objawów chorób takich jak depresja czy bezsenność.
Cenne właściwości lawendy wykorzystywane są w ziołolecznictwie, aromaterapii czy przemyśle kosmetycznym. Roślina ta stale badana jest pod kątem składników aktywnych biologicznie i możliwości jeszcze szerszego ich wykorzystania. Z kwiatów lawendy pozyskiwany jest olejek eteryczny o dobroczynnym działaniu.
Olejek lawendowy wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, dlatego może być stosowany pomocniczo w leczeniu infekcji bakteryjnych.
Ekstrakty z lawendy działają silnie antygrzybiczo. W badaniach stwierdzono, że za aktywność przeciwgrzybiczą odpowiedzialne są monoterpeny, które mogą hamować rozwój wielu grzybów, np. Candida, Trichophyton czy Fusarium.
Dzięki związkom polifenolowym, zwłaszcza flawonoidom i kwasy fenolowym, olejki eteryczne z lawendy wykazują aktywność antyoksydacyjną. Pomagają zwalczać nadmiar wolnych rodników w organizmie.
Lawenda działa również na układ nerwowy. Pomaga relaksować, uspokajać i wyciszać organizm. Regularnie stosowana aromaterapia może być skuteczna ze względu na działanie psychologiczne, związane z zapachem, jak i właściwości składników aktywnych. Pozytywne działanie lawendy lekarskiej na ośrodkowy układ nerwowy przypisywane jest związkom terpenoidowym, które stanowią główną grupę składników olejku eterycznego. Badania dowiodły, że lawenda i jej ekstrakty mogą wspomagać leczenie stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych.
Potwierdzono, że wodne ekstrakty z lawendy oraz olejki eteryczne mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń snu. Nie tylko zmniejszają czas potrzebny na zaśnięcie, ale także zapobiegają nocnym wybudzeniom. Naukowcy udowodnili, że zapach lawendy wpływa korzystnie na jakość snu i zmniejsza senność po przebudzeniu.
Mimo cennych właściwości, nadmierne ilości olejku lawendowego mogą spowodować wystąpienie pewnych skutków ubocznych. Dlatego należy zachować umiar w stosowaniu lawendowych ekstraktów. Zbyt duża dawka olejku podana doustnie może wywołać działania niepożądane. Może zaburzyć pracę nerek i podrażnić pęcherzyki płucne, wywołać stan zapalny jelit lub błony śluzowej żołądka. Nadmiar olejku lawendowego działa również drażniąco na skórę. Może powodować miejscowe podskórne rozszerzenie naczyń krwionośnych i rozgrzanie skóry.
Lawenda lekarska oraz jej ekstrakty znajdują szerokie zastosowanie w domu i życiu codziennym. Poznaj kilka sposobów na praktyczne wykorzystanie tej rośliny.
Wywary z lawendy usprawniają procesy trawienia. Wspomagają wydzielanie soku żołądkowego i wytwarzanie żółci przez wątrobę. Są pomocne w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak:
1 łyżkę kwiatów lawendy zalej 1 ½ szklanki wrzącej wody, parz pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odstaw na 10 minut i przecedź.
Odrobina syropu nada twoim deserom delikatnego lawendowego smaku. Zrób pyszny sernik albo polej nim lody. Syrop może być również doskonałym dodatkiem do lemoniady czy wody z miętą i cytryną w upalne dni.
Z poniższych proporcji zrobisz 1 litr pysznego syropu.
Składniki:
Wykonanie:
To kolejny dobry pomysł na wykorzystanie lawendy w twoim domu. Cukru lawendowego możesz używać do ulubionych wypieków lub herbaty. Wystarczy zmieszać szklankę cukru, białego lub brązowego, z kilkoma łyżkami kwiatów lawendy i zamknąć szczelnie w słoiczku. Należy odczekać kilka dni, aby cukier przeszedł zapachem lawendy.
Lawenda znalazła zastosowanie w kosmetyce czy produkcji perfum. Ekstrakty z lawendy dodawane są do kremów, balsamów czy kosmetyków do pielęgnacji włosów. Kosmetyki lawendowe możesz wykonać samodzielnie w domu.
3 łyżki suszonych kwiatów lawendy zalej ½ szklanki wrzątku. Parz 10 minut pod przykryciem. Po ostudzeniu dodaj 2 łyżki glinki i nałóż na skórę twarzy. Po 15 minutach dokładnie zmyj maseczkę.
Zmieszaj szklankę cukru z 4 łyżkami suszonej lawendy, dodaj ok. 3 łyżki oleju arganowego. Nałóż peeling na suchą skórę i delikatnie masuj kolistymi ruchami.
Wykonanie pachnących woreczków jest bardzo proste. Możesz wykorzystać skrawki cienkiego, nieużywanego materiału. Przygotuj odpowiedniej wielkości kawałki tkaniny, wsyp do nich suszone kwiaty lawendy i zwiąż wstążką lub sznurkiem. Pachnące woreczki sprawdzą się w twoim domu nie tylko jako piękna ozdoba. Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary, mole czy pluskwy. Włóż woreczki do szafy, w ten sposób odstraszysz owady i odświeżysz swoją garderobę.
Zmieszaj odrobinę olejku lawendowego lub suszonych kwiatów z wodą. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj pościel przed spaniem. Pomoże to wyciszyć twój organizm i szybciej zasnąć.
50 g kwiatów lawendy zalać 2-3 litrami wrzącej wody. Po 15 minutach przecedzić wywar i dolać do wody w wannie. Kwiaty pozostałe po odcedzeniu również możesz wykorzystać podczas kąpieli. Przełóż je do materiałowego woreczka i zanurz w wodzie. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut, po tym czasie zalecana jest chwila odpoczynku.
Lawenda ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Może być pomocna przy problemach trawiennych, infekcjach grzybiczych czy kłopotach z zasypianiem. Jest cenną rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie, po którą warto sięgać na co dzień.
Bibliografia
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.
Przeczytaj także