Blog Aura Herbals
autor: Michał Woroniecki
Autor
Polecany produkt
Colladrop Flex, kolagen morski 5000 mg, płyn 500 ml
Hydrolizowany kolagen typu I i III
Najczęściej czytane
Skuteczna suplementacja. Jak wybrać dobry suplement diety?
autor: Karina Wiśniowska
Suplementacja witaminy D. Którą witaminę D Aura Herbals wybrać?
autor: Karina Wiśniowska
Recepta na racjonalną i bezpieczną suplementację witamin i składników mineralnych
autor: Hanna Przerada
Krew, pot i łzy. Te trzy rzeczy absolutnie nie powinny kojarzyć się z aktywnością fizyczną. Bycie aktywnym na co dzień nie wiąże się z koniecznością biegania maratonów czy przenoszenia ogromnych ciężarów. Potrzebna jest jedynie systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celów. To wystarczy, aby codziennie robić ten jeden, mały krok w kierunku lepszego, zdrowszego życia i do tego z szerokim, endorfinowym uśmiechem na ustach.
Spis treści
W tym artykule znajdziesz:
Najczęściej można usłyszeć dwie wymówki od osób, które unikają aktywności fizycznej. Po pierwsze: „Jestem za stary!”. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno na bycie aktywnym. To jest wręcz wskazane, aby w podeszłym wieku jeszcze bardziej skupić się na swoim zdrowiu. Po drugie, moja ulubiona wymówka pod tytułem „Nie mam czasu!”. Najczęściej w tej sytuacji pytam „A czy będziesz miał czas na leczenie?”.
Brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej jest wciąż ogromnym problemem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Skupmy się jednak na naszym kraju, z badania MultiSport Index 2022 wynika, że zaledwie 41 procent dorosłych Polaków spełnia podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Mówią one o podejmowaniu przynajmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu.
Całkowity brak lub minimalna ilość aktywności fizycznej (nie mówimy tutaj o wysiłku fizycznym przy codziennych czynnościach) niekorzystnie wpływa na stan zdrowia naszego organizmu. Poczynając od bezpośrednio z nim związanego układu mięśniowego czy kostno-stawowego, poprzez układ nerwowy czy sercowo-naczyniowy, które ulegają stopniowej degeneracji. Może to powodować powstawanie licznych schorzeń, którym w większości możemy zapobiec poprzez podejmowanie regularnej aktywności fizycznej.
Poniżej przedstawiam kilka zalet podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Lista zalet jest znacznie dłuższa, lecz postanowiłem skrócić ją jedynie do najważniejszych z nich.
Aby mieć to wszystko musisz jedynie podjąć się wyzwania i zacząć żyć aktywnie. Gwarantuję, że niedługo nie będziesz mógł obyć się bez treningu. Aktywność fizyczna uzależnia i zdecydowanie jest to jeden z najzdrowszych nałogów.
Odczuwasz ból lub dyskomfort w kręgosłupie, kolanie lub innej części ciała? Zanim przystąpisz do aktywności fizycznej skonsultuj się z lekarzem, przeprowadź odpowiednie badania i potwierdź u specjalisty, że możesz wykonywać daną aktywność. Lepiej wybrać inną formę ruchu niż pogłębiać już nabyte urazy. Nie neguj sygnałów od swojego ciała!
Nie wiesz jak zacząć trenować? Masz obawy, że robisz coś źle? Na samym początku przygody z aktywnością fizyczną warto zaczerpnąć wiedzy od profesjonalistów. Konsultacja z trenerem osobistym, to świetny sposób, aby uniknąć popełniania błędów początkującego.
Jeżeli chcesz kompleksowo podejść do uzupełniania wiedzy, to skonsultuj się również z dietetykiem, który przeanalizuje twoje żywienie i zaproponuje odpowiednie „uszyte na miarę” modyfikacje.
Synergia aktywności fizycznej i zdrowej diety to klucz do lepszego życia!
Aktywność fizyczną możesz podjąć teoretycznie w dowolnym ubiorze. Praktycznie jednak warto wyposażyć się w kilka podstawowych rzeczy:
Powyższy zestaw powinien z nawiązką wystarczyć na każdy trening. Dodatkowo, jeżeli chcesz monitorować swoje postępy, to możesz pomyśleć o zakupie zegarka sportowego i połączeniu go z telefonem. Nie jest to obowiązkowe, ale z doświadczenie wiem, że w ten sposób szybciej zaobserwujesz postęp, który napędza do dalszego działania.
Specjalnie na potrzeby osób początkujących wybrałem kilka aktywności, które minimalnie obciążają układ kostno-stawowy i mają bardzo niski próg wejścia. Jedna zasada bezpieczeństwa obowiązuje nawet w przypadku tych mało obciążających aktywności: „Nie szarżuj”. Więcej wcale nie znaczy lepiej, więc mierz siły na zamiary i stopniowo zwiększaj obciążenie wraz ze wzrostem kondycji. Zbyt duże obciążenie treningowe na samym początku może prowadzić do kontuzji lub wypalenia i zniechęcenia do dalszych treningów.
Na sam początek proponuję podejmować większą aktywność fizyczną 3x w tygodniu po 30 min. Jeżeli czujesz, że masz coraz lepszą kondycję, to stopniowo wydłużaj czas i intensywność wysiłku lub nawet dodaj dodatkowy trening.
To uniwersalna forma aktywności, którą powinniśmy podejmować codziennie. Jednak w zwyczajnej, relaksacyjnej formie nie możemy nazwać chodzenia wysiłkiem.
„Dla 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, by efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia”
Wraz ze wzrostem kondycji powinniśmy zmodyfikować tą aktywność, aby zwiększyć intensywność wysiłku. Najlepiej zrobić to poprzez zmianę miejsca spacerów ze zwykłego chodnika na leśne drogi, zwiększenie tempa chodzenia, dodanie obciążenia na kostki i nadgarstki lub plecaka z obciążeniem. Dobrą alternatywą dla chodzenia jest nordic walking, w tym przypadku zachęcam do zapoznania się z poprawną techniką, gdyż większość osób niepoprawnie korzysta z kijów.
Pływanie to królowa aktywności fizycznej. W trakcie pływania używamy praktycznie wszystkich partii mięśniowych w całym ciele. Dodatkową zaletą jest minimalne obciążenie stawów, co praktycznie wyklucza ryzyko kontuzji.
Pływać można w każdym wieku i zdecydowanie zachęcam do regularnego chodzenia na basen!
Jeżdżenie na rowerze jest chętnie wybieraną formą aktywności. Można śmiało polecić je jako doskonałą formę wysiłku dla początkujących. Trening na rowerze pozwala zwiększyć pojemność płuc i wydolność organizmu, co chroni nas przed wieloma przypadłościami związanymi z brakiem aktywności fizycznej.
Niezależnie od aktywności zalecałbym stosować podstawowy zestaw ćwiczeń rozciągających po każdym treningu, które pozwolą uelastycznić mięśnie i ścięgna. To zapewni im lepsze ukrwienie i tym samym ich maksymalne odżywienie, które jest kluczowe przy regeneracji mięśni przed kolejnym treningiem.
Zdrowe odżywianie wcale nie oznacza licznych wyrzeczeń, drakońskich diet i przewrócenia życia do góry nogami. Wystarczy stosować się do kilku zasad, które pomogą odmienić twoje życie na lepsze!
Chciałbym, żeby każdy po przeczytaniu tego artykułu wyciągnął następujące wnioski:
Jeżeli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowymi poradami dotyczącymi poszczególnych treningów, diet czy ćwiczeń, to zapraszam na mojego bloga FitRepublic.pl.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.